Yeni medyada göç odaklı olağandışı durum iletileri üretmeye dayalı görsel – algısal sorgulama: Tasarım tabanlı araştırma örneği
Visual - perceptual inquiry based on generating unusual status messages focused on migration in new media: An example of design-based research
  1. Tez No: 757407
  2. Yazar: AYÇA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel algı yönetimi ve manipülatif unsurlarla sosyal medya odaklı tasarım sürecinde, eğitim fakültesinde öğrenim gören görsel sanatlar öğretmen adaylarına sorgulayıcı, eleştirel, dinamik bir bakış açısının olağandışı durum iletileri aracılığıyla nasıl kazandırılacağı problemini çözmektir. Tasarım tabanlı olarak desenlenen bu araştırma, 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz ve bahar döneminde Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Grafik Anasanat Atölye dersleri kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde 14 haftalık ders süreci ve bahar döneminde 16 haftalık ders ve sınav süreci boyunca toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Grafik Tasarım V ve Grafik Tasarım VI derslerini alan güzel sanatlar eğitimi bölümü 4. sınıf öğrencileri, dersin yürütücüsü ve araştırmacı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcı gözlem, odak grup görüşmeleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ürünleri, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, derslerin video ve ses kayıtları gibi nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri ise tasarım tabanlı araştırmanın uzun süren ve derinlemesine incelenen doğası gereği tematik analiz, betimsel analiz, ürün temelli analiz şeklinde çoklu ve farklı analiz yöntemleriyle çözümlenmiş ve NVivo12 programından faydalanılmıştır. Araştırmanın bulguları kapsamında görsel sanatlar öğretmen adaylarının yeni medyada göç odaklı olağandışı durum iletileri üretmeye dayalı görsel – algısal sorgulamaları sonucunda sorgulayıcı, eleştirel, dinamik bir bakış açısının kazandırıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to solve the problem of how to get an interrogative, critical, dynamic perspective through unusual status messages in the social media-focused design process, with visual perception management and manipulative elements by the candidates of visual arts teachers studying at the faculty of education. This research, designed with design-based research, was carried out within the scope of Graphic Design Required Program Courses of the Department of Fine Arts Education of the Faculty of Education of Anadolu University in the fall and spring semester of the fall and spring semester of the 2020-2021 academic year. The research data was collected during the fall period of the 2020-2021 academic years during the course process of 14 weeks, and during the spring period during the course and exam process of 16 weeks. The participants of the research are senior students of the department of fine arts education who have taken Graphic Design V and Graphic Design VI courses, the lecturer, and the researcher. In the research, participant observation, focus group interviews, semi-structured interviews, student products, researcher and student diaries, video and audio recordings of lectures were used as qualitative data collection tools. The data of the research were analyzed by multiple and different analysis methods in the form of thematic analysis, descriptive analysis, product-based analysis due to the long-lasting and in-depth nature of the design-based research and has benefited from the program of NVivo12. Within the scope of the research findings, Visual–perceptual questioning of visual arts teacher candidates based on generating unusual situation messages focused on migration in new media, it was observed that an interrogative, critical, dynamic perspective has been gained.