Avrupa resim sanatında hayali doğu: Esir pazarları
The imaginary east in European painting: Slave markets
- Tez No: 757435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KÜÇÜKHASKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Batılı sanatçıların kadın bedenini erotikleştirerek özgürce sergileyebildikleri harem, hamam ve esir pazarı konulu oryantalist eserler oryantalizme ilgi duyan araştırmacıları her zaman cezbetmiştir. Literatür dikkatle incelendiğinde harem ve hamam konulu oryantalist sanat eserlerine dair araştırmaların bolluğuna rağmen esir pazarı konulu oryantalist sanat eserlerinin sanat tarihi disiplini içerisinde spesifik olarak ele alınmadığı anlaşılmıştır. Bu araştırma odağını esir pazarı konulu oryantalist sanat eserlerine çevirerek literatürdeki boşluğa katkı sunmayı amaçlamaktadır. Batı'nın ünlü müze ve müzayede evlerinin Doğu koleksiyonlarında yer alan Batılı sanatçıların elinden çıkma elli yedi prototip sanat eseri üzerinden yürütülen araştırmada esir pazarı konulu oryantalist sanat eserlerindeki cinsel, ırksal, mekânsal ve nesnesel ayrımlar üzerine yoğunlaşılmıştır. Araştırma süresince Batılı oryantalist sanatçıların hayal ile gerçek arasında kurdukları metonimik ilişkinin izi sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Orientalist works on the theme of harem, bathhouse and slave market, where Western artists eroticized the female body and exhibited freely, have always attracted researchers who are interested in orientalism. When the literature is carefully examined, it is understood that despite the abundance of researches on orientalist works of art with the theme of harem and bath, orientalist works of art on the captive market are not specifically addressed within the discipline of art history. This research aims to contribute to the gap in the literature by turning its focus to orientalist artworks on the slave market. In the research conducted on fifty-seven prototype works of art by Western artists in the Eastern collections of famous museums and auction houses of the West, the focus is on sexual, racial, spatial and objective distinctions in orientalist artworks on the slave market. During the research, the metonymic relationship established by Western orientalist artists between fantasy and reality was traced.