Koroner anjiyografi uygulanan hastaların işlem öncesi ve sonrası uyku süresi ve uyku kalitesinin incelenmesi
Investigation of sleep duration and sleep quality of patiens which was applied coronary angiograpy before and after the procedure
- Tez No: 757436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma koroner anjiyografi uygulanan hastaların işlem günü ve sonrası uyku süresi ve uyku kalitesini belirlemek amacıyla tekrarlı ölçümlü kesitsel tipte olarak yapıldı. Çalışma Ekim- Aralık 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Anjiyo Müşahede biriminde takip edilen ve ilk kez anjiyo olmuş bireyler ile gerçekleştirildi (n=144). Veriler, Bireysel Özellikler Formu, Richards–Campbell Uyku Ölçeği, Uyku Süresi İzlem Formu ve anjiyo sonrası uyku kalitesinin izlemine ilişkin Memnuniyet Anketi kullanılarak elde edildi. Çalışmadan elde edilen veriler lisanslı bir paket program ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional type with repeated measurements to determine the sleep duration and sleep quality of patients who underwent coronary angiography on and after the procedure. The study was carried out with individuals in the Angio Observation unit of a university hospital between October and December 2021 and had angiography for the first time (n=144). Data were obtained using the Individual Characteristics Form, the Richards–Campbell Sleep Scale, the Sleep Duration Monitoring Form, and the Satisfaction Questionnaire for monitoring sleep quality after angiography. The data obtained from the study were analyzed with a licensed software package. In the study, Richards-Campbell Sleep Scale mean scores were found to be 60.88±22.69 on the procedure day, 70.85±22.74 on the first day, 72.44±16.67 on the third day and 74.99±17.7 on the seventh day.