Covıd-19 pandemi sürecinde gelişimsel yetersizliği olan çocuğa sahip ebeveynlerin gereksinimleri ve psikolojik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the family needs and psychological status of parents with a child with developmental disability during the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 757455
  2. Yazar: ASLICAN SERÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, 0-6 yaş aralığında gelişimsel yetersizliği olan çocuğa sahip ebeveynlerin aile gereksinimleri, ebeveyn öz yeterlikleri ve anne-baba tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma modeli ilişkisel tarama modeli olan bu araştırmaya, 87 anne katılmıştır. Araştırmada ebeveynlere ilişkin bilgi toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Aile Gereksinimleri Belirleme Aracı (AGBA)”,“Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ)”ve“Anne-Baba Tükenmişlik Ölçeği (ATÖ)”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; ebeveyn öz yeterliği, aile gereksinimi ve tükenmişlik düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmadaki katılımcıların öz yeterliliklerinin, aile gereksinimlerinin ve anne-baba tükenmişlik düzeyinin çocukların yetersizlik türü göre farklılaşmadığı görülmüştür. Araştırmada annelerin ebeveyn öz yeterlikleri yüksek, aile gereksinimleri ve tükenmişlikleri orta düzeyde olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between family needs, parental self-efficacy, and parental burnout levels of parents of children with developmental disabilities in the 0-6 age range, according to various demographic variables. 87 mothers participated in this study, whose research model is relational screening model. In the study,“Personal Information Form”,“Family Needs Identification Tool (AGBA)”,“Parental Self-Efficacy Scale”and“Parental Burnout Scale”were used to collect information about parents. According to the research findings, a significant relationship was found between parental self-efficacy, family needs and parental burnout level. It was observed that the self-efficacy, family needs, and parental burnout levels of the participants in the study did not differ according to the type of disability of the children. In the study, it was found that mothers had high parental self-efficacy, and moderate family needs and burnout.