Entropi temelli yapısal eşitlik modeline ilişkin bir uygulama
An application on entropy based structural equation modeling
- Tez No: 757454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin iş hayatına gerek beraber çalışacakları gerek kendi konumları itibariyle karşılaşacakları“liderlik”kavramı ve buna bağlı olarak liderlik tarzları ve iletişim türleri hakkındaki görüşleri tespit edilmek istenmiştir. Bu bağlamda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü yaz okulunda ders alan öğrencilere liderlik tarzları ve iletişim türlerine ilişkin görüşleri alınmak üzere anket yapılmıştır. Güvenilirliği ve geçerliliği test edilmiş olan ölçek aracılığı ile elde edilmiş verilere, ilk olarak yapısal eşitlik modellemesi (YEM) uygulanmıştır. İkinci olarak, ankete katılan kişilerin demografik özellikleri (cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, gelir durumu ve yaş) entropi yöntemiyle yerel ve global ağırlıklandırılmıştır. Entropi yöntemiyle yerel ve global ağırlıklandırılan cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, gelir durumu ve yaş verilerine, tekrar YEM uygulanmıştır. Daha önce literatürde yer almamış olan“Entropi temelli Yapısal Eşitlik Modellemesi”uygulaması sonucuna göre demografik özellikler göz önünde bulundurularak liderlik tarzları ve iletişim türlerinin seçimine ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın son kısmında yapılan tüm analizlere ek olarak cinsiyet değişkenin alt boyutlarına inerek hem kadın hem erkek değişkenleri için de liderlik tarzları ve iletişim türleri için kadın ve erkeklerin bakış açıları ayrı ayrı ele alınmıştır. Kadın ve erkeklere ait veriler entropi yöntemiyle (yerel ve global) ağırlıklandırılmış ve ağırlıklandırılan bu verilere YEM uygulanmıştır. Uygulamada, yerel ve global ağırlıklandırılmış veriler kadın ve erkeklerin liderlik tarzı seçiminde aynı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada, ham verilere uygulanan YEM analizi ile demografik özelliklere göre Entropi yöntemiyle yerel ve global ağırlıklandırılmış verilere uygulanan YEM analizi sonucunda elde edilmiş olan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the opinions of university students about the concept of“leadership”that they will work together in business life and that they will encounter in terms of their own positions, and accordingly leadership styles and communication types. In this context, a survey was conducted to get their opinions on leadership styles and communication types for the students who took courses in the summer school of Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Business Administration. Structural equation modeling (SEM) was first applied to the data obtained through the scale whose reliability and validity were tested. Secondly, the demographic characteristics of the respondents (gender, education, income and age) were weighted locally and globally using the entropy method. SEM was applied again to the gender, education department, income status and age data, which were weighted locally and globally with the entropy method. According to the result of the“Entropy-based Structural Equation Modeling”application, which has not been included in the literature before, results regarding the selection of leadership styles and communication types were obtained by considering demographic characteristics. In addition to all the analyzes made in the last part of the study, the sub-dimensions of the gender variable were examined separately for both male and female variables, and the perspectives of women and men for leadership styles and communication types. The data of men and women were weighted with the entropy method (local and global) and SEM was applied to these weighted data. In practice, local and global weighted data yielded the same results in the choice of leadership style for men and women. In the study, the results obtained as a result of the SEM analysis applied to the raw data and the SEM analysis applied to the local and global weighted data with the Entropy method according to the demographic characteristics were evaluated.