Korteks
Cortex
- Tez No: 757490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu projede, yakın bir gelecekte geçen ve insanların sahip oldukları anıları satarak para kazandıkları bir döneme ait bir hikâye anlatmak hedeflenmiştir. Projede amaçlandığı üzere kapitalizmin insan hayatına olan etkisi ve hikâyede işlenen olayların ahlâki tarafları temel alınmıştır. Bu film, yakın gelecekte gelişen bir teknoloji sayesinde gelişen yeni bir pazar alanı işlenmiştir. Kimi insanlar, sahip oldukları değerli anları, deneyimleri ve hatıraları para karşılığı başkalarına satmaktadır ve bu gittikçe yaygınlaşan bir sektör olmaktadır. İnsanlar sahip oldukları anıları satışa çıkartır, talipler bulunur ve müşteri-üretici arasındaki ticaret gerçekleşir. Proje; kapitalizm, zaman ve ahlâk üzerine yakın gelecekten bir kesit işlemeye çalışarak, yabancılaşma temasını sinemada uygulamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, it is aimed to tell a story about a period in the near future, when people earned money by selling their memories. As intended in the project, the effect of capitalism on human life and the moral aspects of the events in the story are based. This movie deals with a new market area that is developing in the near future thanks to an emerging technology. Some people sell their precious moments, experiences and memories to others for money, and this is an increasingly common industry. People put their memories up for sale, suitors are found, and trade takes place between the customer and the manufacturer. Project; He aimed to apply the theme of alienation in the cinema by trying to process a section from the near future on capitalism, time and morality.