İleri baba yaşının sperm parametreleri, oksidatif stres, DNA fragmantasyonu, kromatin yapı ve mTOR ekspresyonuna etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of advanced paternal age on sperm parameters, oxidative stress, DNA fragmentation, chromatin structure and mTOR expression
  1. Tez No: 757491
  2. Yazar: CAN ATAMBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocuk sahibi olmanın getireceği maddi yükümlülükler nedeniyle günümüzde çoğu birey aile kurma ve çocuk sahibi olma planlarını daha ileri yaşa ertelemektedir. Bu çalışmada ileri baba yaşının sperm kalitesine ve fertiliteye olası etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada 40 yaş ve üzeri (n=20), 40 yaş altı (n=20) olmak üzere sağlıklı bireylerden alınan toplam 40 adet semen örneği incelenmiştir. Alınan örneklerde gruplar arasında semen parametreleri, kromatin yapı bütünlüğü, DNA fragmantasyonu, oksidatif stres indeksi ve mTOR protein ekspresyonu seviyeleri karşılaştırılmıştır. İleri baba yaşındaki bireylerde toplam motilite ve ileri hareketli sperm oranları istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük, kromatin hasarı ve DNA fragmantasyonunun ise istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Sperm konsantrasyonu, toplam sperm sayısı ve hareketsiz sperm oranları, oksidatif stres indexi ve mTOR proteini ekspresyonu değerleri ise ileri baba yasındaki bireylerde daha yüksek olmasına rağmen, bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlılık düzeyinde bulunmamıştır. Araştırmanın sonucunda ileri baba yaşının DNA hasarına neden olduğu ve kromatin bütünlüğüne zarar verdiği ancak oksidatif stres ve mTOR sinyal yolağında anlamlı bir etki göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the responsibilities of having children, many people postpone their plans to start a family and have children later in their lives. In this study, it is aimed to reveal the possible effects of advanced paternal age on sperm quality and fertility. A total of 40 semen samples from healthy individuals aged 40 years and older (n=20) and younger than 40 years (n=20) were analyzed in the study. Semen parameters, chromatin structure integrity and DNA fragmentation, oxidative stress index, mTOR protein expression levels were compared between two groups. Total motility and progressive motile sperm rates were statistically significantly lower in individuals of advanced paternal age, while the rate of chromatin damage was statistically significantly higher. Also DNA fragmation rates were higher in in individuals of advanced paternal age. Sperm concentration, total sperm count and immobile sperm ratio, oxidative stress index and mTOR protein expression values were higher in individuals with advanced paternal age, but these differences were not statistically significant. As a result of the research, advanced paternal age damages DNA and chromatin integrity, but does not affect oxidative stress and mTOR signaling pathway.