Sosyal medya reklamlarının tüketicilerin satın alma kararı üzerine etkisi
The effect of social media advertising on consumers' purchase decision
- Tez No: 757494
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada tüketicilerin satın alma kararlarında sosyal medya reklamlarının etkisi incelenmiştir. Tarama modeli ile anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan sosyal medya reklamlarından etkilenerek bir ürün veya hizmeti satın alan tüketiciler oluşturmaktadır. Kolayda örneklem yolu ile belirlenen 320 kişi örneklemi oluşturmuştur. Çalışmada kullanılan anket formu üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm demografik bilgiler sorulmuştur. İkinci bölümde katılımcıların hangi sıklıkla internet üzerinden alışveriş yaptıklarına ilişkin bilgiler istenmiştir. Üçüncü bölümde sosyal medya reklamlarına ilişkin düşüncelerin alındığı bölümdür. Araştırma sonucunda sosyal medya reklamlarının tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilediği belirlenmiştir. Satın alma niyetinin satın alma davranışında etkili olduğu, sosyal medya reklamlarının tüketici satın almalarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of social media advertisements on consumers' purchasing decisions was examined. Survey technique with scanning model was used. The universe of the research consists of consumers who buy a product or service by being influenced by social media advertisements in Istanbul. A sample of 320 people, who were easily determined by sampling, formed the sample. The questionnaire form used in the study consists of three parts. In the first part, demographic information was asked. In the second part, information about how often the participants shop online was asked. The third section is the section where the thoughts on social media advertisements are taken. As a result of the research, it was determined that social media advertisements affect the purchasing behavior of consumers. It has been concluded that purchase intention is effective in purchasing behavior and social media advertisements affect consumer purchases.