Mekanik ventilasyon desteğindeki hastalarda ağız bakım sıklığının oral mukoz membran bütünlüğüne etkisi
Oral care frequency in patients on mechanical ventilation supporteffect on oral mucous membrane integrity
- Tez No: 757495
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENGÜN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma mekanik ventilatöre bağlı hastalarda en etkili ağız bakım sıklığının oral mukoz membran bütünlüğüne etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü, tek kör, deneysel olarak yapılmıştır. 2021 yılı Haziran-2022 yılı Haziran tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi DahiliyeYoğun Bakım ünitesinde yatan 98 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Hastalar randomize olarak belirlenerek üç farklı gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki hastalara günde iki kez, ikinci gruptaki hastalara günde üç kez, üçüncü gruptaki hastalara günde dört kez %0.12'lik klorheksidin glukonat ile ağız bakımı uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Hastalara Ait Tanıtıcı Özellikler Formu ve Ağız Değerlendirme Rehberi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 69,62±13,77 olup, hastaların %43,9'u kadın, %56,1'i erkek %83,7 si ilkokul mezunudur. Üç grupta da oral mukozanın ilk gün orta disfonksiyon, dördüncü gün hafif disfonksiyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled, single-blind, experimental study to evaluate the effect of the most effective oral care frequency on the integrity of the oral mucous membrane in mechanically ventilated patients. Between June 2021 and June 2022, 98 patients hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care Unit of Aydın Adnan Menderes University Hospital formed the sample of the study. The patients were determined randomly and divided into three different groups. Oral care was applied to the patients in the first group twice a day, the patients in the second group three times a day, and the patients in the third group four times a day with 0.12% chlorhexidine gluconate. In the collection of data, Descriptive Characteristics Form of the Patients, Patient Follow-up Form, and Oral Evaluation Guide were used. The mean age of the patients participating in the study was 69.62±13.77, and 43.9% of the patients were female, 56.1% were male and 83.7% were primary school graduates. In all three groups, the oral mucosa was found to have moderate dysfunction on the first day and mild dysfunction on the fourth day.