Ahmet Hamdi Tanpınar'ın öykülerinde erkeklik biçimleri
The forms of masculinity in the stories of Ahmet Hamdi Tanpınar
  1. Tez No: 757534
  2. Yazar: SEREN YAZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Erkeklik alanındaki çalışmaların ivme kazanmasıyla birlikte biyolojik cinsiyetin yanı sıra ön plana çıkarılan bir diğer nokta toplumsal cinsiyet kavramı olmuştur. Toplumsal normlar, bireyin yetiştiği sosyokültürel yapı, ekonomik koşullar, var olan psikolojik durum, erkeklik inşasında önemli etkenler olarak saptanan ögelerden yalnızca birkaçıdır. Bu hususta sosyolojik ve psikolojik durumlarla etkileşim halinde olan erkeklik kavramı, yazarların kurgusal alana herhangi bir baskılama altında kalmadan aktardıkları, incelenmesi gereken önemli çalışma alanlarından biridir. Bu çalışma içerisinde erkeklik biçimleri bağlamında zengin malzeme barındıran Ahmet Hamdi Tanpınar'ın öyküleri, sosyolojik ve psikolojik temellendirmeler aracılığıyla irdelenecektir. Çalışma içerisinde Tanpınar'ın erkeklikleri kurgulama tekniği bağlamında; öykülerde erkeklik biçimlerini etkileyen dinamiklerin neler olduğu, aile, ev, okul, arkadaş, sevgili, eş gibi ögelerin erkeklik inşasını nasıl etkilediği, var olan ataerkil düzen içerisinde erkekliklerin öykülerde nasıl konumlandığı, Osmanlı Devleti'nin yıkılışına ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanıklık eden nesilden olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, geleneksel ve modern erkeklik özelliklerini öykü karakterlerine nasıl yansıttığı, çocukluk yıllarının yetişkinlik döneminde erkeklik biçimini nasıl etkilediği, evlilikte ve evlilik dışı ilişkilerde erkekliğin konumlandırılışının ne şekilde olduğu aydınlatılmaya çalışılacak önemli noktalardır. Bu bağlamda Tanpınar'ın, Hikâyeler adlı kitabı temel malzeme kaynağı olarak kullanılacak ve öykülerindeki erkeklik biçimlerinin özellikleri, yukarıdaki ölçütler kapsamında saptanacaktır. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın öyküleri kapsamında daha önce çalışılmamış bir alan olan erkeklikler, çalışma içerisinde öykülere yerleştirilme biçimleriyle ele alınarak detaylı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of the work in the field of masculinity, another point that came to the fore besides biological gender has been the concept of gender. Social norms, the socio-cultural structure in which the individual grows up, economic conditions, the existing psychological state are just a few of the elements that are determined as important factors in masculinity construction. In this regard, the concept of masculinity that interacts with sociological and psychological situations; it is the one of the important fields of study that the authors transfer to the fictional field without any pressure. In this study, Ahmet Hamdi Tanpınar's stories, which contain rich material in the context of masculinity styles, will be examined through sociological and psychological grounds. In the context of Tanpınar's technique of constructing masculinities in the study; what are the dynamics that effect masculinity building, how masculinity is positioned in stories within the existing patriarchal order, Ahmet Hamdi Tanpınar, a generation that witnessed the fall of the Ottoman Empire and foundation of the Republic. How Tanpınar reflects traditional and modern masculinity traits to story characters, how childhood years affect masculinity in adulthood, how masculinity is positioned in marriage and extramarital relationships are important points to be enlightened. In this context, Tanpınar's book titled“Hikayeler”will be used as the main material source and the features of masculinity styles in his stories will be determined within the scope of the above criteria. Within the scope of Ahmet Hamdi Tanpınar's stories, masculinities, an area that has not been studied before, will be examined in detail by taking into account the way they are placed in stories in the study.