6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu kapsamında tasarruf finansman sözleşmeleri
- Tez No: 757535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
7 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan 7292 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tasarruf finansman faaliyeti, tasarruf finansman şirketleri ve tasarruf finansman sözleşmeleri yasal bir zemine kavuşmuştur. Çalışmamızın konusunu 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu'na md. 39/A olarak eklenen tasarruf finansman sözleşmelerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Ancak bu inceleme yapılırken 6361 sayılı Kanun öncesindeki uygulamalara da yer verilmiştir. Bu kapsamda sözleşmenin mahiyetinin anlaşılması için öncelikle tasarruf finansman faaliyetinin Dünya'daki örneklerine yer verilmiş, ardından 6361 sayılı Kanun'dan önce Türkiye'de tasarruf finansmanına ilişkin uygulamalardan bahsedilmiş ve 6361 sayılı Kanun'daki tasarruf finansman faaliyeti izah edilmeye çalışılmıştır. Akabinde tasarruf finansman sözleşmesinin tanımı, unsurları, özellikleri, konusu, hukuki niteliği, kuruluşu ve tarafları incelenerek bu sözleşmeler genel işlem ve koşulları ve haksız şartlar açısından irdelenmiştir. Çalışmanın devamında tarafların sözleşmedeki asli ve yan edim yükümlülükleri incelenerek sözleşmenin sona erme nedenleri ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Law No. 7292 on Financial Leasing, Factoring and Financing Companies published in the Official Gazette on 07.03.2021 and the Law on Amendments to Certain Laws in our law, savings finance activity, savings finance company and savings finance contracts has gained legal regulation. The subject of our study is the examination of savings financing contracts added to the Law No. 6361 on Financial Leasing, Factoring, Financing and Savings Finance Companies as article 39/A. However, while this examination, the practices before the Law No. 6361 were also included. Within this scope, in order to understand the nature of this contract, firstly the examples of savings financing activities in the world were given, then the practices related to savings financing in Turkey before the Law No. 6361 were mentioned and the savings financing activity in the Law No. 6361 was tried to be explained. Afterwards, the definition, elements, features, subject, legal nature, establishment and parties of the savings financing contracts were examined and these contracts were examined in terms of their general transactions and conditions and unfair terms. In the continuation of the study, the main and secondary performance obligations of the parties in the contract are examined and the reasons and results of the termination of the contract are given.