P-fenilendiaminden türeyen bazı Schiff bazlarının yeni Ti(IV) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktiviteleri
Synthesis, characterization and antimicrobial activities of new Ti(IV) and Pd(II) complexes of some Schiff bases derived from p-phenylenediamine
- Tez No: 757541
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada simetrik N,N'-p-fenilen-bis(3,5-di-tert-butilsalisiliden) (tBusalpphenH2, L1), N,N'-p-fenilen-bis(salisilidenimin) (salpphenH2, L2) ve N,N'-bis(ferrosenilmetilen)-p-fenilenadiamin (L3) Schiff bazlarının, TiCl4.2THF ve Pd(OAc)2 ile reaksiyonlarından TiCl2(tBusalpphenH2)]Cl2.2H2O (K1), [Pd(tBusalpphen)]2.2H2O (K2), [TiCl2(salpphenH2)]Cl2.5H2O (K3), [Pd(salpphen)]2·2H2O (K4), [(L3)Ti2Cl8].5H2O (K5) ve [Pd(L3)(OAc)2].4H2O (K6) kompleksleri elde edilmiştir. Komplekslerin yapıları elementel analiz, TGA, Kütle (ESI-), FT-IR ,1H ve 13C NMR gibi spektroskopik yöntemleri ile karakterize edilmiştir. N,N'-bis(ferrosenilmetilen)-p-fenilenadiamin (L3) Schiff bazının ve [Pd(L3)(OAc)2]·4H2O (K6) kompleksinin elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltammetri yöntemi ile incelenmiştir. Ligandlar ve sentezlenen komplekslerin antimikrobiyal aktiviteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, symmetrical N,N'-p-phenylene-bis(3,5-di-tert-butylsalicylidene) (tBusalpphenH2, L1), N,N'-p-phenylene-bis(salicylidenimin) (salpphenH2, L2) and from the reaction of N,N'-bis(ferrocenylmethylene)-p-phenylenadiamine (L3) Schiff bases with TiCl4.2THF and Pd(OAc)2, TiCl2(tBusalpphenH2)]Cl2.2H2O (K1), [Pd(tBusalpphen)]2.2H2O (K2), [TiCl2(salpphenH2)]Cl2.5H2O (K3), [Pd(salpphen)]2.2H2O (K4), [(L3)Ti2Cl8].5H2O (K5) and [Pd(L3)(OAc)2].4H2O (K6) complexes are obtained. The structures of the complexes were characterized by elemental analysis, spectroscopic methods such as TGA, Mass (ESI-), FT-IR, 1H and 13C-NMR. The electrochemical properties of the N,N'-bis(ferrocenylmethylene)-p-phenylenadiamine (L3) Schiff base and [Pd(L3)(OAc)2]·4H2O (K6) complex were investigated by cyclic voltammetry method. Antimicrobial activities of ligands and synthesized complexes were determined.