Evaluation of the efficacy of different intra-oral irrigation solutions in the non-surgical periodontal treatment of generalized (stage III-IV, grade A) periodontitis
Generalize (EVRE III-IV, derece A) periodontitisin cerrahi olmayan periodontal tedavisinde farklı ağız içi irrigasyon solüsyonlarının etkinliğinin değerlendirilmes
- Tez No: 757562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMİL TALMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Periodontitis, bağ dokusu ataşmanı ve kemik kaybı ile karakterize komplike, çok faktörlü inflamatuar bir hastalıktır. Periodontal hastalık cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle çeşitli şekillerde tedavi edilebilmektedir. Subgingival irrigasyon, bakterilerin kolonizasyonunu ve çoğalmasını önlemenin güvenilir bir yoludur. Sitokinler, inflamasyonun tüm aşamalarında rol oynayan düşük moleküler ağırlıklı proteinlerdir. Bu çalışmanın amacı, generalize periodontitis (Evre III-IV, Derece A) hastalarının tedavisinde cerrahi olmayan periodontal tedaviye (NSPT) ek olarak Kalsiyum Glukonat(CG) ve Klorheksidin(CHX) irrigasyonlarının etkinliklerini değerlendirmektir. Bu çalışmada 28 hasta 3 farklı gruba ayrılmıştır: kontrol grubu ve 2 test grubu. olarak İlk seansta tüm klinik parametreler kaydedilmiştir ve SRP prosedürünü içeren NSPT uygulanmıştır. 1. hafta, 1. ay, 2. ay ve 3. ayda perio piezo cihazı ile Subgingival Tam Ağız Ultrasonik Debridman (FMUD) ve ek irrigasyon prosedürü uygulanmıştır. Plak indeksi(PI), gingival indeks(GI), sondalamada kanama(BOP), cep derinliği(PD), klinik ataşman kaybı(CAL), dişeti çekilmesi(GR), IL-1β ve diş mobilitesi(TM) kaydedilmiştir. başlangıç ve 6 ay. Sonuçlar, CG grubunda IL-1β değeri açısından zamanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu görülmüştür, bu da nihai değerin başlangıç değerinden önemli ölçüde düşük olduğunu göstermektedir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a complicated, multifactorial inflammatory disease characterized by loss of ligament attachment and bone. Periodontal disease can be treated surgically and non-surgically in a variety way. Subgingival irrigation is a reliable way to prevent the colonization and proliferation of bacteria. Cytokines are low-molecular-weight proteins that have a role in all stages of inflammation. The aim of this study was to evaluate the efficiencies of Calcium Gluconate(CG) and Chlorhexidine(CHX) irrigations in addition to non-surgical periodontal therapy(NSPT), to treatment generalized periodontitis (Stage III-IV, Grade A) patients. In this study, 28 patients were divided into 3 different groups: control group and 2 test groups. In the first session, all clinical parameters were recorded and NSPT including SRP procedure was applied. Subgingival Full-Mouth Ultrasonic Debridement(FMUD) with perio piezo device and additional irrigation procedure were applied in the first week, 1stmonth, 2ndmonth and 3rdmonth. Plaque index(PI), gingival index(GI), bleeding on probing(BOP), pocket depth(PD), clinical attachment loss(CAL), gingival recession(GR), IL-1β and tooth mobility(TM) were recorded at baseline and 6months. The results demonstrated a statistically significant difference between the times in terms of IL-1β value in CG group, which show that the final value is significantly lower than initial value (p=0,001).