Gestasyonel diyabetli annelerin ilişkili biyokimyasal parametreleri ile yenidoğanın glukoz profilinin değerlendirilmesi ve annelerin yeme farkındalık düzeylerinin saptanması
Evaluation of the related biochemical parameters of mothers with gestational diabetes and glucose profile of newborns and determination of mothers' eating awarenesslevels
  1. Tez No: 757566
  2. Yazar: EKİN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gestasyonel diyabet, ilk kez gebelik sırasında tanımlanan herhangi bir derecedeki glukoz intoleransıdır. Annede preeklampsi, kardiyovasküler hastalıklara yatkınlık, erken doğum gibi, bebekte ise makrozomi, omuz takılması gibi olumsuz birçok sonuca neden olmaktadır. Bütün gebeler gestasyonel diyabet için taranmalıdır. Bu çalışmanın amacı, gestasyonel diyabet tanısı alan ve sağlıklı gebelerin gıda tüketimleri, beslenme durumları, yeme farkındalığı skorları, antropometrik ölçümleri ve ilişkili biyokimyasal parametrelerini kıyaslamak, aynı zamanda bu gebelerin bebeklerinin doğum ağırlığı ile doğum sonrası ilk 24 saatte bebeklerin kan glukoz profilini saptayıp literatür ışığında değerlendirerek çözüm önerileri geliştirmektir. Bu çalışma, Nisan 2022 – Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nden, 24-28. gebelik haftalarında kadın hastalıkları ve doğum hekimleri tarafından gerekli muayeneler ve oral glukoz tolerans testi sonuçlarına göre çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden gestasyonel diabetes mellitus tanısı almış 61 gebe (vaka grubu) ve sağlıklı 50 gebe (kontrol grubu) olmak üzere, belirtilen tarih aralığında doğum yapan toplam 111 katılımcının yenidoğan bebekleri de çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcıların gebelik öncesi VKİ'leri kıyaslandığında vaka grubunun %64'ünün, kontrol grubunun %34'ünün obez olduğu saptanmıştır. Katılımcıların yeme farkındalığı ölçeği toplam puanı vaka grubuna kıyasla kontrol grubunda daha yüksek bulunmuştur. İnsülin, hemoglobin ve hematokrit değerleri arasında negatif yönlü; total kolesterol, HDL, LDL ve trigliserit arasında pozitif yönlü istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sağlıklı nesiller oluşturmak için gebelerin beslenmesi önemlidir. Yeme farkındalığı oluşturmak sağlıklı beslenme örüntülerini oluşturarak gestasyonel diyabetin beslenme ile ilgili risk faktörlerini en aza indirerek görülme sıklığının azaltılacağı düşünülmektedir. Bu konuda daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes is any degree of glucose intolerance first identified during pregnancy. It causes many negative consequences such as preeclampsia, predisposition to cardiovascular diseases, preterm birth in the mother, and macrosomia and shoulder fixation in the baby. All pregnant women should be screened for gestational diabetes. The aim of this study is to compare food consumption, nutritional status, eating awareness scores, anthropometric measurements and related biochemical parameters of healthy pregnant women diagnosed with gestational diabetes. At the same time, to determine the birth weight of the babies of these pregnant women and the blood glucose profile of the babies in the first 24 hours after birth and to evaluate them in the light of the literature to develop solutions. This study was carried out between April 2022 and August 2022. From the Obstetrics and Gynecology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital, 24-28. 61 pregnant women with gestational diabetes mellitus (case group) and 50 healthy pregnant women (control group) who voluntarily agreed to participate in the study according to the results of the oral glucose tolerance test and required examinations by obstetricians and gynecologists during their gestational weeks, who gave birth within the specified date range. Newborn babies of a total of 111 participants were also included in the study. When the pre-pregnancy BMIs of the participants were compared, it was determined that 64% of the case group and 34% of the control group were obese. The participants' total score on the eating awareness scale was found to be higher in the control group compared to the case group. Insulin, hemoglobin and hematocrit values are negative; a statistically significant positive correlation was found between total cholesterol, HDL, LDL and triglyceride. Nutrition of pregnant women is important to create healthy generations. It is thought that the incidence of gestational diabetes will be reduced by minimizing the risk factors related to nutrition by creating eating awareness and creating healthy eating patterns. Further studies are needed on this subject.