Genç çiftlerde evlilik beklentisi ile eş tükenmişliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between expectation tomarriage and couple burnout in young adult
  1. Tez No: 757567
  2. Yazar: SEDA SORGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Toplumda, kültür değerlerin evlilik konusunda kuşaklararası bir değişim ve dönüşüm içinde olması, genç yetişkinlik dönemimdeki çiftlerde evlilik beklentilerindeki değişimin incelenmesi ve eş tükenmişliği üzerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışma, genç yetişkinlik döneminde olan bireylerde evlilik beklentilerinin eş tükenmişlik durumuyla ilişkisinin incelendiği ilk çalışma olması literatüre katkı sağlamaktadır. Bu araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinde ikamet eden 20-40 yaş arası evli veya romantik ilişki içerisinde olan 170'i kadın ve 112'si erkek olmak üzere toplam 282 kişiyi kapsamaktadır. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplamasında Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Beklentisi Ölçeği ve Eş Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda; 3 kişi gerçekçi ve 279 kişi idealist evlilik beklenti düzeyinde oldukları tespit edilmiştir. 116 kişide eş tükenmişliği olmadığı, 77 kişi tükenmişlik için tehlike sinyali, 64 kişi tükenmiş, 18 kişi kriz durumunda tükenmişlik ve 7 kişi derhal yardım gerektiren tükenmişlik durumunda olduğu saptanmıştır. Evlilik beklentisinin ve eş tükenmişliğinin demografik özelliklere göre değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Evlilik beklentisini eş tükenmişliği üzerine manidar bir etkisi olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In society, the intergenerational change and transformation of cultural values in marriage, the examination of the change in marriage expectations in couples in my young adulthood and their effects on spouse burnout were examined. This study contributes to the literature as it is the first study to examine the relationship between marriage expectations and spousal burnout in individuals in young adulthood. The sample of this study consists of 282 people, 170 women and 112 men, between the ages of 20-40, who are married or in a romantic relationship, residing in the province of Istanbul. Relational screening model was used in this study. Personal Information Form, Marriage Expectation Scale and Spousal Burnout Scale were used to collect the data. In our study; It has been determined that 3 people are realistic and 279 people are at the idealistic marriage expectation level. It was determined that 116 people did not have partner burnout, 77 people were in distress for burnout, 64 people were exhausted, 18 people were burnout in crisis situations and 7 people were in a state of burnout requiring immediate help. Marriage expectation and spouse burnout were found to vary according to demographic characteristics. It has been revealed that the expectation of marriage does not have a significant effect on spouse burnout.