Kadınlarda saç dökülmesi ile TSH, ferritin ve B12 vitamin ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between hair loss and TSH, ferritin and vitamin B12 deficiency in women
  1. Tez No: 757601
  2. Yazar: ŞÜKRAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada aile hekimliği pratiğinde saç dökülmesinde etkili faktörler ve demir eksikliği anemisi, B12 vitamini eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluğu ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, gözlemsel kesitsel çalışmaya, 15 Ekim 2021-15 Ocak 2022 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne gelen saç dökülme semptomu olan 18 yaş üzeri kadın hastalarda Sinclair Görsel Saç Skalası ve hekim tarafından doğrulanan Saç Çekme Testi ile taranarak telogen effluvium (TE) varlığı tespit edilmiştir. Dökülme olan ve olmayan grubun sosyodemografik verileri, birinci basamak düzeyinde istenebilen laboratuvar test sonuçları ile sosyodemografik verileri kaydedilmiştir. Saç dökülmesinde anlamlı bulunan tüm değişkenlerin dahil edildiği lojistik regresyon analizi ile saç dökülmesinde etkili bağımsız risk faktörleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between family medicine practice and factors affecting hair loss, iron deficiency anemia, vitamin B12 deficiency, and thyroid dysfunction. Materials and Methods: A single-center, observational cross-sectional study was conducted in female patients over 18 years of age with hair loss symptoms who admited to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital family medicine outpatient clinic between October 15 2021- January 15, 2022, by scanning with the Sinclair Visual Scale and corrected the Hair Pulling Test by phsician to determine telogen effluvium has been detected. Sociodemographic data of the group with and without spillage, laboratory test results that may be requested at the primary care, and socio-demographic data were recorded. All significant variables were included in logistic regression analysis for determining independent risk factors on hair loss.