Anadolu'nun homojenleştirilmesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti (1913-1918) politikaları
Committee of Union and Progress policies in the homogenization of Anatolia
  1. Tez No: 757600
  2. Yazar: FIRAT AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VAHİT TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada temel problem konusu olarak ele alınan nokta; İttihat ve Terakki Cemiyeti kadroları tarafından benimsenmiş olan ve parti ideoloğu Ziya Gökalp tarafından geliştirilen Türk ulusçuluğu düşüncesinin etnik anlam ve uygulamalar içermediği iddiasına karşı gerek Müslim gerekse Gayrimüslim unsurlara uygulanan pratiklerin Anadolu'nun Türkleştirilmesi projesi kapsamında bu projenin kapsayıcılıktan uzak, dışlayıcı, tek ulus merkezli, ''etnisist'' boyutta tanımlandığını ve uygulamaların bu kriter çerçevesinde yapıldığının açıklaması olacaktır. Buradaki temel amaç, İttihat ve Terakki kadrolarınca uygulanmış olan sevk, iskân, tehcir ve temsil uygulamalarının Anadolu'yu tek bir etnisite merkezli homojenleştirme projesi amacında olduğunun örnekler ile açıklamasının yapılmasıdır. Çalışmada özellikle vurgulanan noktalar; İttihat ve Terakki tarafından uygulanan matematiksel oranlı planlı iskânlar, zorla göçertme, asimilasyon ve milli burjuvazi yaratımı noktalarında iddia edildiği gibi kapsayıcı ve sadece üst kimlik olarak dile getirilen Türkçülük projesinin dışlayıcı, tek tip yurttaş merkezli ''etnisizme hizmet eden'' amaçlar doğrultusunda yapıldığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The Point addressed as the main problem in this study; Against the claim that the idea of Turkish nationalism, wich was adopted by the Commitee of Union and Progress cadres and developed by the party ideolohist Ziya Gökalp, does not contain etnich meanings and pratices, the pratices applied to both Muslim and non Muslim elements within the scope of the Turkification of Anatolia project, that this project is far from inclusive, exclusive, single nation-centered, 'It will be an explanation that it is defined in the ''etnicist'' dimension and that the pratices are carried out within the framework of this criterion. The main purpose here is to explain with examples that the dispatch, resettlement, deportation and representation pratices implemented by the Commitee of Union and Progress are aimed at a homogenization project based on a single etnicity in Anatolia. Particulary emphasized points in the study; It is to Show that the project of Turkism wich is inclusive and only expressed as an upper identity, as claimed at the points od mathematically proportioned planned resettlement, forced displacement, assimilation and creation of a national bourgeoisie, implemented by the Union and Progress, was carried out for exclusionary, uniform citizen-centered ''serving ethnicism''purposes.