Gestasyonel diyabet tanısı alan gebelerde maternal serum endokan düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 757692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Endokan endotelyal enflamasyonun bir belirtecidir. Çalışmamızda Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) tanısı alan gebeler ve GDM tanısı olmayan gebelerin serum Endokan seviyelerinde belirgin bir fark olup olmadığını ve Gestasyonel Diyabet tanısında Endokan düzeyinin bir tanısal etkisi olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmada, 1 Ocak 2022- 30 Haziran 2022 tarihleri arasında T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası polikliniklerine başvuran ve kadın doğum servisinde yatan GDM tanısı alan hastalar ve GDM tanısı olmayan gebe sağlıklı hastalar karşılaştırılmış olup hasta grubu diyetle regüle ve insülin kullanan GDM olarak iki gruba ayrılmıştır. Olguların yaş, beden kitle indeksleri, obstetrik özellikleri ve Endokan dahil laboratuar sonuçları kaydedilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bulgular: GDM tanılı hastalar ve sağlıklı gönüller sınıflandırılarak demografik özellikleri, biyokimyasal parametreleri ve serum Endokan düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Endocan is a marker of endothelial inflammation. In our study, we aimed to show whether there is a significant difference in serum Endocan levels of pregnant women diagnosed with GDM and those without GDM diagnosis, and whether the level of Endocan has a diagnostic effect in the diagnosis of Gestational Diabetes. Methods: In this study, patients with a diagnosis of GDM who applied to the outpatient clinics of T.C. Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital Süleymaniye Obstetrics and Gynecology Additional Service Building between 1 January 2022 and 30 CJune 2022 and patients with a diagnosis of GDM and healthy patients without a diagnosis of GDM were compared. It was divided into two groups as GDM. Age, body mass index, obstetric features and laboratory results including Endocan were recorded and compared. Results: GDM patients and healthy volunteers were classified and their demographic characteristics, biochemical parameters and serum Endocan levels were evaluated.