Yeni tanı hodgkin lenfoma ve non hodgkin lenfoma vakalarında tedavi öncesi serum kindlin-3 düzeyinin tedavi yanıtı ve febril nötropeni sıklığı üzerine etkisi
The effect of pretreatment serum kindlin-3 level on treatment response and frequency of febrile neutropenia in NEWLY diagnosed hodgkin lymphoma and non hodgkin lymphoma cases
  1. Tez No: 757693
  2. Yazar: MELİKE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. OSMAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Lenfomalar, B lenfosit, T lenfosit ya da NK hücrelerinin anormal klonal çoğalması sonucu gelişen, lenfositlerin heterojen bir grup malignitesidir. NHL ve HL olmak üzere iki alt tipi vardır. Kindlin-3, malignitelerde rolü olduğu düşünülen integrinin aktivasyonu ve fonksiyonunun düzenlenmesinde etkili bir proteindir. Araştırmamız yeni tanı almış NHL ve HL hastalarında, serum kindlin-3 düzeyinin tedavi yanıtı ve febril nötropeni üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla dizayn edilmiştir. Yöntemler: Hastalar lenfoma tanısı aldıklarında serum örnekleri alınarak kindlin-3 düzeyleri ölçülmüştür. Bu amaçla yeni tanı alan 34 NHL ve 9 HL, 43 hasta ( 29 E ve 14 K ) hasta grubu olarak ve 41 sağlıklı birey ( 16 E ve 25 K ) kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Yaş ortalaması hasta grubunda 53,74±17 yıl ve kontrol grubunda 31,68±7,83'tür. Hasta ve kontrol grubunda serum kindlin-3 düzeyleri karşılaştırıldı. Hastaların kindlin-3 düzeylerine göre tedavi ortası ve sonundaki PET kontrollerindeki tedavi yanıtlarında ve febril nötropeni gelişen ve gelişmeyen hastalarda kindlin-3 düzeylerinde farklılık olup olmadığı araştırıldı. Sonuçlar SPSS ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların serum kindlin-3 düzey ortalaması 2,9±4 kontrol grubunun 10,42±7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lymphomas are a heterogeneous group of malignancies of lymphocytes that develop as a result of abnormal clonal proliferation of B lymphocytes, T lymphocytes or NK cells. It has two subtypes, NHL and HL. Kindlin-3 is an effective protein in the regulation of the activation and function of integrin, which is thought to have a role in malignancies. Our study was designed to evaluate the effect of serum kindlin-3 level on treatment response and febrile neutropenia in newly diagnosed NHL and HL patients. Methods: When patients were diagnosed with lymphoma, serum samples were taken and kindlin-3 levels were measured. For this purpose, 34 newly diagnosed NHL and 9 HL, 43 patients (29 M and 14 F) were included in the study as the patient group and 41 healthy individuals (16 M and 25 F) were included in the study as the control group. The mean age was 53.74±17 years in the patient group and 31.68±7.83 years in the control group. Serum kindlin-3 levels were compared in the patient and control groups. According to the kindlin-3 levels of the patients, it was investigated whether there was a difference in the treatment responses of the PET controls at the middle and end of the treatment, and in the kindlin-3 levels in the patients with and without febrile neutropenia. The results were evaluated with SPSS. Results: The mean serum kindlin-3 level of the patients was found to be 2.9±4 and 10.42±7 in the control group.