Avrupalı seyyahların gözünden Anadolu'da Türk halk kültürü
Turkish folk culture in Anatolia through the eyes of European travelers
  1. Tez No: 757708
  2. Yazar: ESMA YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Halk kültürü araştırmaları bünyesinde yapılan çalışmalarda, seyahatname türü temel kaynaklar arasında yer almaktadır. Seyahat ettikleri yerleri coğrafi, ekonomik, kültürel, siyasi, sosyal açılardan gözlemleyen seyyahların tespitlerinden hareketle milletlerin yaşam biçimleri, alışkanlıkları, ritüelleri, anlayışları üzerine incelemeler yapılabilmektedir. Bu çalışmada, 17. 18. ve 19. yüzyıllarda Anadolu'ya yapılan seyahatlerin neticesinde üretilmiş seyahatnameler incelenmiştir. 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkarak 19. yüzyılda sistematikleşen oryantalist düşünce, seyahatlerin ivme kazanmasında ve amaçlarına göre çeşitlenmesinde etkin bir rol oynamıştır. Anadolu'daki yaşantının Avrupalı seyyahların gözünden ele alındığı bu çalışmada, oryantalizmin seyahat metinlerine etkilerini ve metinler aracılığıyla adeta yeniden üretilen Anadolu algısını analiz etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öncelikli kaynaklar olarak seyyahların Türkçeye çevrilmiş seyahatnamelerine başvurulmuştur. Seyahat metinlerinin Türk halk kültürü açısından analizi yapılmış, seyyahların gözlemleri farklı başlıklar altında tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the studies carried out within the scope of folk culture studies, the travel book is among the main sources. Based on the determinations of the travelers who observed the places they traveled in terms of geographical, economic, cultural, political and social aspects, it is possible to analyze the lifestyles, habits, rituals and perception of nations. In this study, the travel books written during the travels to Anatolia in the 17th, 18th and 19th centuries were examined. The orientalist thought, which emerged at the end of the 18th century and became systematized in the 19th century, played an active role in the acceleration and diversification of travels according to their purposes. In this study, in which the life in Anatolia is discussed from the eyes of European travelers, it is aimed to analyze the effects of orientalism on travel texts and the perception of Anatolia, which is almost reproduced through texts. In this direction, travel books of travelers translated into Turkish were used as primary sources. The travel texts were analyzed in terms of Turkish folk culture, and the observations of the travelers were classified under different headings.