Kurkumin ve piperin' in HEPG2 karaciğer karsinom hücrelerinde antikanser etkilerinin belirlenmesi
Determination of anticancer effects of curcumin and piperine on HEPG2 liver carcinoma cells
- Tez No: 757709
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemler haricinde, malign hücre ve dokuların dışındaki hücrelerde de etki oluşturan zararı azaltacak şekilde, kombine tedavi yöntemlerinin bulunması ve geliştirilmesi, kanser için genişletilmiş tedavi seçeneklerinin şansını arttırmaktadır. Bu amaçla, tedavilerde karşılaşılan yan etkileri azaltacak alternatif yöntemler, araştırmaların sıkça konusu haline gelmektedir. Bu bağlamda sunulan çalışmada bitkilerden çeşitli yollarla elde edilen, doğal antioksidan olarak bilinen kurkumin ve apoptoz mekanizmalarını indükleyen önemli bir bitki alkaloidi olan piperinin farklı konsantrasyonları tek başına ve birlikte kullanılmıştır. Sunulan çalışmada, bu kombinasyon bileşenlerinin karaciğer karsinomu (HepG2) hücreleri üzerine etkilerinin, farklı zaman dilimlerindeki maruziyeti sonucu oluşan antikanser aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. HepG2 hücre hattında kurkumin ve piperin kombinasyonlarının antikanserojenik etkinliği, sitotoksisite ve genotoksisite parametrelerinde araştırılmıştır. HepG2 hücre hattı üzerinde kurkumin ve piperin çözeltilerinin etkili dozlarının belirlenmesi amacıyla, MTT yöntemi kullanılarak hücre canlılık oranı belirlendi. MTT yönteminde farklı konsantrasyonlar kullanılarak 24, 48, 72 saatteki hüre canlılığına etkisine bakıldı. Bu maddelerin HepG2 hücreleri üzerinde sitotoksik ve genotoksik etkilerine bakılırken kontrol grubu (DMSO), pozitif kontrol grubu (sisplatin), 2.5 mM, 5 mM, 7.5 mM ve 10 mM kurkumin ve piperin dozları kullanıldı. HepG2 hücre hattı üzerine kurkumin ve piperin dozlarında etkili konsantrasyonlar (C100 µg/mL, C50 µg/mL, P100 µg/mL, P25 µg/mL) bulunmuş ardından genotoksisite analizlerine geçilmiştir. Elde ettiğimiz bulgular, karaciğer karsinomu olan HepG2 hücre hattında kurkumin ve piperin dozlarının birlikte kullanımının, bileşenlerin tek başlarına kullanılan dozlarına göre toksik özelliği artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the traditional methods used in cancer treatment, the discovery and development of combined treatment methods in a way that reduces the damage that affects cells other than malignant cells and tissues increases the chance of expanded treatment options for cancer. For this purpose, alternative methods to reduce the side effects encountered in treatments are frequently the subject of research. In this context, in the presented study, different concentrations of curcumin, known as a natural antioxidant, and piperine, an important plant alkaloid that induces apoptosis mechanisms, obtained by various means from plants, were used alone or together. In the presented study, it was aimed to determine the effects of these combination components on liver carcinoma (HepG2) cells, their anticancer activities resulting from exposure at different time intervals. The anticarcinogenic activity of curcumin and piperine combinations in HepG2 cell line was investigated by cytotoxicity and genotoxicity parameters. In order to determine the effective doses of curcumin and piperine solutions on the HepG2 cell line, cell viability was determined using the MTT method. In the MTT method, the effect on cell viability at 24, 48, and 72 hours was examined by using different concentrations. When examining the cytotoxic and genotoxic effects of these substances on HepG2 cells, the control group (DMSO), positive control group (cisplatin), 2.5 mM, 5 mM, 7.5 mM and 10 mM curcumin and piperine doses were used. Effective concentrations of curcumin and piperine (C100 µg/mL, C50 µg/mL, P100 µg/mL, P25 µg/mL) were found on the HepG2 cell line, and then genotoxicity analyzes were started. Our findings showed that the combined use of curcumin and piperine doses in liver carcinoma HepG2 cell line increased the toxicity of the components compared to the doses used alone.