Artroskopik menisküs tamiri sonrası fasyal distorsiyon modeli ve ekipman yardımlı yumuşak doku mobilizasyonu tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of facial distortion model (FDM) and instrument assisted soft tissue mobilization (İASTM) techniques after arthroscopic meniscus repair
  1. Tez No: 757719
  2. Yazar: RAMAZAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KÜLÜNKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu randomize kontrollü çalışmada amacımız artroskopik menisküs tamiri rehabilitasyonunda Fasyal Distorsiyon Model (FDM) ile Ekipman Yardımlı Yumuşak Doku Mobilizasyonu (EYYDM) uygulanan kişilerin ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, hamstring esnekliği kas kuvveti, dizin genel durumu ve fonksiyonel durumunu karşılaştırmaktır. Bu çalışmada; 33 katılımcı rastgele 3 gruba ayrıldı. Post operatif 1. günden itibaren quadriceps femoris izometrik, düz bacak kaldırma, diz fleksiyonu ve ayak bileği pompalama egzersizleri rehabilitasyon sürecini yöneten fizyoterapist tarafından verildi. Başlangıçta 4 hafta sadece egzersiz eğitimi alan bireylerin genel diz durumu Lysholm anketiyle, ağrı düzeyi VAS ile, hareket açıklıkları universal gonyometreyle, hamstring esnekliği otur uzan testiyle, menisküsün durumu ve dizin fonksiyonel düzeyi WOMET anketiyle, kas kuvvetleri ise dijital dinamometreyle ölçülerek değerlendirildi. Birinci gruba FDM (n=11) triggerbant tekniği, 2. gruba ise EYYDM (Graston) (n=11)myofasyal gevşetme tekniği uygulandı. 3.grup ise sadece egzersiz programı uygulanmaya devam etti ve kontrol grubu (n=11) oldu. Haftada iki seans olmak üzere onar dakikalık uygulama 8 seans yapıldı. Tedaviye başlamadan önce, birinci seans ve son seans bittikten sonra değerlendirmeler yapıldı. Artroskopik menisküs tamiri rehabilitasyonunda FDM ile EYYDM uygulananlar arasındaki, ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, hamstring esnekliği, kas kuvveti, dizin genel durumu ve fonksiyonel durumunu karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
In this randomized controlled study, our aim was to compare pain, joint range of motion, hamstring flexibility, muscle strength, general condition and functional status of the knee in patients who underwent Facial Distortion Model (FDM) and Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization (İASTM) in the rehabilitation of arthroscopic meniscus repair. In this study; 33 participants were randomly divided into 3 groups. From the first postoperative day, quadriceps femoris isometric, straight leg raise, knee flexion and ankle pumping exercises were given by the physiotherapist who managed the rehabilitation process. At the beginning, the general knee status of the individuals who received only exercise training for 4 weeks was evaluated with the Lysholm questionnaire, the pain level by VAS, the range of motion by universal goniometer, hamstring flexibility by sit and reach test, the condition of the meniscus and functional level of the knee with the WOMET questionnaire, and the muscle strength by measuring the digital dynamometer. The FDM (n=11) triggerband technique was applied to the first group, and the IASTM (Graston) (n=11) myofascial release technique to the second group. The third group continued to apply only the exercise program and became the control group (n=11). Eight sessions of ten-minute practice were carried out, two sessions per week. Evaluations were made before starting the treatment, after the first session and after the last session. We compared pain, limitation of joint movement, hamstring flexibility, muscle strength, general condition and functional status of the knee between those who underwent FDM and IASTM in the rehabilitation of arthroscopic meniscus repair.