Bazı ağır metal iyonlarının manyetik filtrasyon tekniği ile zenginleştirilmesi
Enrichment of some heavy metal ions by magnetic filtration technique
  1. Tez No: 757720
  2. Yazar: ŞEYMA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN, DOÇ. DR. MÜMİN MEHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada manyetik özellik kazandırılmış Co3O4 (Co3O4@Fe3O4) ve ZnO (ZnO@Fe3O4) nanoçiçekleri hidrotermal olarak sentezleme tekniği ile çoğaltmak ve bu nanoçiçeklerin gerçek örneklerdeki ağır metal (Pb2+, Cr6+ ve Cd+2) iyonlarınının gideriminde kullanılmasını araştırmaktır. Çalışmada Co3O4@Fe3O4 ve ZnO@Fe3O4 nanoçiçeklerinin, morfolojik analizi ve kimyasal bileşimini karakterize etmek için X ışını kırınım analizi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım X-ışınları spektroskopisi (EDS) yöntemleri kullanıldı. Adsorpsiyon çalışmalaraında ağır metallerin analizleri için alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) kullanıldı. Metallerin giderimi için adsorpsiyon işlemlerinde gerekli olan optimum koşullar (elüent derişimi ve türü, çözeltinin pH'ı, adsorbanın madde miktarı, çözelti hacmi ve ultrasonik banyoda tutma süre gibi) belirlendi. Sonuç olarak, Co3O4@Fe3O4 ve ZnO@Fe3O4 nanoçiçeklerin yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip olduğu ve atık gideriminde verimli bir adsorban malzeme olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes the research of the reproduction of magnetic nanoçiçeks (Co3O4 (Co3O4@Fe3O4) and ZnO (ZnO@Fe3O4)) by hydrothermal synthesis technique, as well as the use of them in the removal of heavy metal ions (Pb2+, Cr6+ ve Cd+2) in real samples. In this study, X-ray diffraction analysis (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersion X-ray spectroscopy (EDS) methods were used to characterize the morphological analysis and chemical composition of Co3O4@Fe3O4 and ZnO@Fe3O4 nanoçiçeks. For the analysis of heavy metals in adsorption studies was used by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). The optimum conditions (such as eluent concentration and type, pH of solution, amount of adsorbent, solution volume and holding time) required for the adsorption processes for the removal of metals were determined. As a result, it is predicted that Co3O4@Fe3O4 and ZnO@Fe3O4 nanoçiçeks have high adsorption capacity and can be used as an efficient adsorbent material in waste removal.