Hemşirelik bakımında ailelerin önemi- pediatri hemşirelerinin tutumu ölçeğinin (Families' importance in nursing CARE- nurses' attitudes) Türkçe geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of families' importance in nursing CARE- nurses' attitudes scale
  1. Tez No: 757731
  2. Yazar: BURCU KABAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Hemşirelik Bakımında Ailelerin Önemi- Hemşirelerin Tutumları Ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini kanıtlamak amacıyla yapılan metodolojik bir çalışmadır. Ailelerin hemşirelik bakımındaki önemine yönelik hemşirelerin tutumlarını ölçmek için geliştirilmiştir. Araştırmaya pediatri kliniklerinde çalışan 139 hemşire dahil edilmiştir. Ölçeğin geçerlik analizi için dil kapsam geçerliği, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Güvenirlik analizleri için cronbach alfa değeri hesaplanmış, madde toplam korelasyonu ve test tekrar test analizi yapılmıştır. Kaiser-Meyer-Olkin testi ve Bartlett's testi sonucu istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucu ölçek 4 alt boyutlu olarak toplam varyansın %47,3'ünü açıklamıştır. Uyum indeksleri incelenmiş RMSEA 0.075, /sd 1.77 olarak hesaplanmıştır. İç tutarlık analizi için cronbach alfa değeri 0.862 olarak bulunmuştur. Madde toplam korelasyonlarının anlamlı olduğu ve test tekrar test sonucu 0.847 bulunarak ölçeğin zamana göre değişmez olduğu görülmüştür. Hemşirelik Bakımında Ailelerin Önemi- Pediatri Hemşirelerin Tutumu Ölçeği Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucunda, ölçeğin ülkemiz için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a methodological study to prove the Turkish validity and reliability of Families' Importance in Nursing Care- Nurses' Attitudes Scale. It was developed to measure the attitudes of nurses intended the importance of families in nursing care. 139 nurses who are working in pediatric clinics were included in the study. Language scope validity, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were done for validity analysis of the scale. Cronbach Alpha value was calculated, total item correlation and test- retest analysis was carried out for reliability analyzes. The results of Kaiser-Meyer-Olkin Test and Bartlett's Test were statistically significant. As a result of the exploratory factor analysis, the scale is explained 47.3% of the total variance in 4 subscales. The fit indices were analyzed and RMSEA values are calculated as 0.075, X2/sd 1.77. Cronbach's alpha value was found to be 0.862 for internal consistency analysis. It was seen that the total item correlations were significant and the test- retest result was 0.847, and the scale was invariant over time. Families' Importance in Nursing Care- Pediatric Nurses' Attitudes Scale as a result of the Turkish validity and reliability study, it was determined that the scale is a valid and reliable scale for our country.