Postmenopozal kadınlarda akdeniz diyetine uyumun depresyon, menopoz semptomları ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of mediterranean diet compliance with depression, menopause symptoms and quality of life in postmenoposal women
  1. Tez No: 757783
  2. Yazar: KEVSER ALTUNKALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma postmenopozlu kadınlarda Akdeniz diyetine uyum düzeyinin depresyon ve menopoz semptomları üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza 45-65 yaş aralığında 125 postmenopozal kadın katılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlara demografik özellikleri ve sağlık durumları ile ilgili tanımlayıcı bilgileri içeren 14 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Bireylerin Akdeniz tipi beslenmeye uyum durumlarını saptamak amacıyla Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği (MEDAS), depresyon düzeylerini belirlemek amacıyla Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve menopoz semptomlarını değerlendirmek için Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, postmenopozal kadınların Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği puanlarının Beck Depresyon Ölçeği ve Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği puanları üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted in postmenopause women to determine the effects of the Mediterranean diet on symptoms of depression and menopause. A total of 125 postmenoposal women participated in our study between the ages of 45-65. The survey form, consisting of 14 multiple-choice questions, including demographic features and identifying information about health situations, was applied to women who agreed to participate in the study. The Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) was used to determine the adaptation status of individuals to Mediterranean diet, Beck Depression Scale (BDI) was used to determine depression levels, and Menopausal Symptoms Assessment Scale (MSDS) was used to evaluate menopausal symptoms. As a result of the study, the effect of Mediterranean Diet Adherence Scale scores of postmenopausal women on Beck Depression Scale and Menopause symptoms Evaluation Scale scores was not statistically significant (p>0,05).