İttifak parametreleri çerçevesinde Türkiye-ABD ilişkileri'nin Obama ve Trump dönemleri bağlamında karşılaştırmalı bir analizi
An analysis of Turkey-US relations in the era of Obama and Trump within the context of alliance parameters
  1. Tez No: 757784
  2. Yazar: YILDIRIM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Soğuk Savaş'ın başlarından itibaren bir ittifak içerisinde bulunan Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde özellikle 2009 yılından sonraki dönemde birçok sorun yaşanmıştır. Yoğunlukla Barack H. Obama ve Donald J. Trump'ın Başkan olduğu 2009 – 2017 yılları arasında yaşanan bu sorunlar, iki devlet arasındaki ittifak ilişkisinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Çalışmanın temel çıkış noktası ise Neoklasik Realist yaklaşım çerçevesinde Türkiye ile ABD arasındaki ittifak ilişkisinde Obama ve Trump Dönemleri'nde yaşanan sorunların, ilişkinin ittifak boyutuna zarar verip vermediğidir. Bu bağlamda Neoklasik Realist yaklaşım çerçevesinde Başkan Obama ve Trump Dönemleri'nde Türkiye ile ABD ilişkilerinde uluslararası sistemin yanı sıra liderlerin algıları, stratejik kültür, devlet – toplum ilişkileri ve bürokrasinin etkili olup olmadıkları, etkiliyseler bu etkinin ne derece olduğu araştırılacaktır. Çalışmada ayrıca Obama ve Trump Dönemleri'nde iki devlet ilişkilerinde öne çıkan bazı problemler de ele alınacak ve sonrasında bu hipotezin doğru olup olmadığına yönelik içerik analizlerine yer verilecektir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde Neoklasik Realist yaklaşım çerçevesinde bir şablon oluşturulacak ve sonraki bölümlerde Obama ve Trump dönemlerindeki belirleyici olaylar ele alınarak bu şablon ile ilgili dönemler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
There have been many problems in the relations between Turkey and the USA, which have been in an alliance since the beginning of the Cold War, especially in the period after 2009. These issues, which primarily occurred between 2009 and 2017, while Barack H. Obama and Donald J. Trump were both Presidents, have called into doubt the two nations' alliance relationship. The study's fundamental question is whether the challenges that arose in the alliance relationship between Turkey and the United States under the Obama and Trump administrations, as framed by the Neoclassical Realist perspective, have harmed the relationship's alliance component. Within the framework of the neoclassical realist approach, it will be evaluated whether the perceptions of the leaders, strategic culture, state-society relations, and local institutions, as well as the international system, were effective in the relations between Turkey and the USA during the Obama and Trump periods, and if so, to what extent. In this context, certain major challenges in the two nations' relations during the Obama and Trump administrations will be examined in the study, and content analyses will be used to establish whether this hypothesis is accurate or not. A template will be created within the framework of the Neoclassical Realist approach in the first part of the study, which consists of three components, and the decisive events in the Obama and Trump periods will be discussed and analyses of these periods will be made with this template in the following parts.