Elektrokromik nano sensör
Electrochromic nano sensor
- Tez No: 757788
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT PAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, CuO-SnO nanokompozit ince filmlerin filmlerin elektrokromik nano sensör olabilme özellikleri incelenmiştir. Reaktif olmayan bir TVA tekniği kullanılarak CuO-SnO nanokompozit ince filmlerin hazırlandı. CuO-SnO nanokompozit ince filmlerin optik ve yüzey özellikleri UV-Vis spektrofotometrisi ve AFM kullanılarak analiz edildi. UV-Vis spektrofotometre kullanılarak biriktirilen filmlerin geçirgenlik, absorbans, yansıma, kırılma indisi ve optik bant aralığı belirlendi. AFM ve alan emisyon taramalı elektron mikroskobu ölçümleri kullanılarak, biriken tabakaların kompaktlık, homojenlik ve düşük pürüzlülük sergilediği bulunmuştur. Bant aralığının büyüklüğü, biriktirme, renklendirme ve ağartma sırasında da elde edildi. CuO-SnO nanokompozit ince filmler için empedans değerlerinin gerçek ve görüntüleme kısımları arasında, aralarındaki ilişkinin neredeyse doğrusal olduğu bir Nyquist grafiği elde edildi. Empedans vs frekans keskin bir düşüş gösterdi. CuO-SnO nanokompozit ince filmlerin kronoamperometri tepkisi, akım tepelerinde bir miktar dalgalanma ile tepki süresinin yaklaşık 10s olduğu yerde incelenmiştir. Elektrokimyasal çalışma, CuO-SnO numuneleri için çok hızlı renk-ağartıcı kinetiği, iyi tersinirlik ve renklendirme verimliliği gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, the electrochromic nanosensor properties of CuO-SnO nanocomposite thin films were studied. CuO-SnO nanocomposite thin films were prepared using the non-reactive thermionic vacuum arc technique. The analysis of the optical, and surface properties of CuO-SnO nanocomposite thin films was carried out using UV–Vis spectrophotometry, and atomic force microscopy (AFM). The transmittance, absorbance, reflectance, refractive index, and optical band gap of the deposited films were determined by using UV–Vis spectrophotometer. Using the atomic force microscopy and field emission scanning electron microscopy measurements, it is found that the deposited layer shows compactness, homogeneousity, and low roughness. The magnitude of the band gap were also obtained at as-deposition, coloration, and bleaching. A Nyquist plot was obtained between real and imaging parts of impedance values for the CuO-SnO nanocomposite thin films, where the relationship between them is almost linear. The impedance vs frequency showed a sharp decrease. Chronoamperometry response of CuO-SnO nanocomposite thin films was studied, where the response time was approximately 10s with some fluctuation in the current peaks. The electrochemical study showed very fast color-bleach kinetics, good reversibility, and coloration efficiency for CuO-SnO samples.