Ülkemiz ayakkabı tasarım ve üretim sektöründe sürdürülebilirlik
Sustainability in shoe design and production sector in Turkey
  1. Tez No: 757787
  2. Yazar: BETÜL KIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP KOCABIYIK ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Hava ve su kirliliği, toprak erozyonu, ormanların yok olması, küresel ısınma, atıklar, iklim krizi ve nüfus artışı etkisiyle, üretim ve tüketimin hızlı bir şekilde artış göstermesi dünyanın geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir. Canlı yaşamında gerekli olan hava, su gibi doğal kaynaklar sonsuz olmamakla birlikte, sürdürülebilirliğin sağlanması adına, doğa ve insan arasındaki dengeyi sağlayabilmek önemli bir adım olacaktır. İklim ve ortam koşullarının etkisinden ayağı koruma amaçlı bir ihtiyaç olarak kullanılan ayakkabı üretiminde doğru malzeme seçimi, kaynakların kullanımının en aza indirgenmesi ve ürünün uzun ömürlü olması sürdürülebilirlik konusunda önemli bir yere sahiptir. Çalışma içeriğinde ayakkabı hakkında genel bilgiler, ayakkabı tasarım ve üretimi, üretimde yaygın olarak kullanılan malzemeler, ayak sağlığı ve ayakkabı, sürdürülebilirlik kavramı, gelişimi, sürdürülebilir malzemeler, örnek sürdürülebilir tasarımcı ve markalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Zorunlu ve yarı dayanıklı tüketim malı olan ayakkabı üretim sektöründe sürdürülebilirliğin tasarım ve üretim aşamasında önemi ve uygulanma durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmamıza gönüllülük esasına bağlı olarak görüşmeler yapılan firmaların; ayakkabı tasarım sürecinde sürdürülebilirlik farkındalığı, sürdürülebilir malzeme önceliği, üretim sürecinde sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, tekrar kullanım ve atık değerlendirme konuları incelenmiştir. Sürdürülebilir malzemeler kullanarak, özgün tasarım ve üretimi yapılan örnek ayakkabılar tez içeriğinde yer almaktadır. Konuyla ilgili yapılan çalışmanın gelecek kuşaklara kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in production and consumption due to air and water pollution, soil erosion, deforestation, global warming, waste, climate crisis and population growth negatively affects the future of the world. Although natural resources such as air and water, which are necessary for life, are not infinite, ensuring the balance between nature and people will be an important step in ensuring sustainability. Choosing the right material, minimizing the use of resources and longevity of the product have an important place in sustainability in the production of shoes, which are used as a need to protect the foot from the effect of climate and environmental conditions. In the content of the study, general information about shoes, shoe design and production, commonly used materials in production, foot health and shoes, the concept of sustainability, its development, sustainable materials, exemplary sustainable designers and brands are given. It is aimed to evaluate the importance and application of sustainability in the design and production phase of the shoe production sector, which is a compulsory and semi-durable consumer goods. For this purpose, the companies interviewed on a voluntary basis for our study; In the shoe design process, sustainability awareness, sustainable material priority, sustainability in the production process, recycling, reuse and waste evaluation were examined. Sample shoes with original design and production using sustainable materials are included in the content of the thesis. It is aimed that the study on the subject will be a source for future generations.