Akrilat tabanlı polimerlerin kontrollü ilaç salım sistemlerinde kullanılması
The use of acrylate-based polymers in controlled drug release systems
- Tez No: 757804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞÖLENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak Etoksipropil akrilamid (EPAm) ve siklopropil akrilamid (CPAm) monomerleri nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonu ile sentezlenmiş ve daha sonra çözelti polimerizasyonu yöntemi ile polimerleştirilerek akrilat tabanlı N – 3 Etoksipropil akrilamid P(EPAm) ve siklopropil akrilamid P(CPAm) polimerleri elde edilmiştir. Monomerlerin yapısının belirlenebilmesi için H-NMR ve F-TIR spektrumları alınmıştır. Elde edilen polimerlerin kütlesi tartılarak polimerizasyon verimi (%), molekül ağırlığı, sulu ortamdaki polimerin sıcaklığa duyarlılığı (Lower Critical Solution Temperature, LCST) ve tuz derişiminin LCST üzerine etkisi araştırılmıştır. P(EPAm) polimerinin LCST değerinin 28-35°C aralığında, P(CPAm) polimerinin LCST değerinin 46-55°C olduğu görülmüştür. EPAm ve CPAm monomerleri kullanılarak fizyolojik sıcaklığa duyarlı bir yapı elde edebilmek için P(EPAm-co-CPAm) kopolimeri çözelti polimerizasyonu yöntemi ile sentezlenmiştir. Elde edilen kopolimerin 35-40°C arasında LCST gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmaların devamında EPAm ve CPAm monomerleri kullanılarak çapraz bağlı üç boyutlu P(EPAm-co-CPAm) hidrojelleri hazırlanmıştır. Hidrojellerin ağırlıkça şişme oranının sıcaklık ile değişimine bakılmıştır. 36-38°C arasında kasılma gösteren hidrojellerde Ciprofloxacin HCl yükleme ve salımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly etoxypropyl acrylamide (EPAm) and cyclopropyl acrylamide (CPAm) monomers were synthesized by nucleophilic substitution reaction and then by solution polymerization method, acrylate-based N - 3 Etoxypropyl acrylamide P(EPAm) and cyclopropyl acrylamide P(CPAm) polymers were obtained. H-NMR and FT-IR spectra were taken to determine the structure of the monomers. The polymerization efficiency (%), molecular weight, temperature sensivity of the polymer in the aqueous medium (Lower Critical Temperature, LCST) and the effects of salt concentration on LCST were investigated by weighing the mass of the obtained polymers. It was observed that the LCST value of the P(EPAm) polymer was in the range of 28-35°C and the LCST value of the P(CPAm) polymer was 46-55°C. In order to obtain a physiological temperature sensitive structure using EPAm and CPAm monomers, P(EPAm-co-CPAm) copolymer was synthesized by solution polymerization method. It was determined that the obtained copolymer showed LCST between 35-40°C. In the continuation of the studies, cross-linked three-dimensional P(EPAm-co-CPAm) hydrogels were prepared using EPAm and CPAm monomers. The variation of the swelling ratio by weight of hydrogels with temperature was investigated. Ciprofloxacin HCl loading and release were investigated in hydrogels showing contraction at 36-38°C.