2018-2022 yılları arasında COVID-19 öncesi dönem ile COVID-19 dönemindeki kan kültür isteklerinin ve saptanan üremelerin çeşitli parametreler yönünden irdelenmesi
Investigation of blood culture samples and their yields according to several parameters submitted to microbiology laboratory of A training hospital between 2018 and 2022
  1. Tez No: 757805
  2. Yazar: BEKİR ÇOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ TANER YILDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: 2019 yılında ortaya çıkan SARS CoV-2 virüsünün meydana getirdiği pandemi tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Pandeminin hastane enfeksiyonlarını ve antimikrobiyal direnci ne yönde etkilediği merak konusudur. Bu tez çalışmasında, salgın öncesi dönemde ve salgın döneminde kan kültürü isteklerinin ve saptanan üremelerin çeşitli parametreler yönünden incelenmesi ve COVID-19 salgınının kan dolaşımı enfeksiyonunda tespit edilen mikroorganizma profilini nasıl etkilediği amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilmiş kan kültürü örnekleri ile pozitif üreme sinyali veren kan kültürü örneklerine ait sonuçlar dahil edildi. Hastalara ait veriler incelenirken 1 Ocak 2018 – 31 Mart 2020 tarihleri arası dönem COVID-19 salgını öncesi dönem (SÖD), 1 Nisan 2020 – 31 Aralık 2021 COVID-19 salgın dönemi (SD) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Salgın döneminde kan kültüründe anlamlı üreme saptanan hastalara ait veriler ise COVID-19 (+) hastalar ve COVID-19 (-) hastalar olmak üzere iki gruba ayrılarak irdelendi. Bulgular: Çalışmaya 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 4 (dört) yıllık dönemde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen toplam 75808 kan kültürü örneği dahil edilmiş olup kan kültürü pozitiflik oranı %19,2 bulunmuştur. Dört yıllık dönem içinde kontaminasyon oranı %7 olarak saptanmıştır. COVID-19 salgınına göre kontaminasyon oranları değerlendirildiğinde ise salgın öncesi dönemde kontaminasyon oranı %8 iken salgın döneminde %6,3 olarak bulunmuştur. Salgın döneminde kontaminasyon oranı COVID-19 (-) hastalarda %5 iken COVID-19 (+) hastalarda %9,2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The SARS-CoV-2 virus pandemic, which began in 2020, has affected the entire world. It will be interesting to see how the pandemic impacts hospital infections and antimicrobial resistance. The aim of this thesis is to investigate the blood culture requests and growths obtained during the pre-pandemic and pandemic periods in terms of various parameters, as well as how the COVID-19 epidemic affects the microorganism profiles detected in bloodstream infections. Material and Method: This study included the blood culture samples with positive culture results submitted to Medical Microbiology Laboratory, Gülhane Training and Research Hospital at the University of Health Sciences, between January 1, 2018 and December 31, 2021. The data of the patients were divided into two groups: pre-COVID-19 pandemic period (between 1 January 2018 and 31 March 2020) and COVID-19 pandemic period (from 1 April 2020 to 31 December 2021). Patients with significant blood culture growth during the pandemic period were further divided into two groups for analyzing the data both from COVID-19 (+) and COVID-19 (-) patients. Results: A total of 75808 blood culture samples submitted to Medical Microbiology Laboratory at Gülhane Training and Research Hospital in a 4-year period between January 01, 2018 and December 31, 2021 were included in this study. The blood culture positivity rate was found to be 19.2%. The contamination rate in the four-year period was determined as 7%. When the contamination rates were compared for the two main study period, it was found that the contamination rate was 8% in the pre-pandemic period and 6.3% for the pandemic period. While the blood culture contamination rate during the pandemic period was found to be 5% in COVID-19 (-) patients, it was 9.2% in COVID-19 (+) patients.