Çoklu inşaat projeleri için kaynak tahsis modelleri
Resources allocation models for multi-construction projects
- Tez No: 757818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünyada maliyet ve süre kavramlarının öneminin bu denli arttığı günümüzde kaynakların uygun ve dengeli yönetilmesi ekonomik hayatın en büyük hedefi haline gelmiştir. Bu sebeple proje sürecinin, sürenin, maliyetlerin net bir şekilde incelenip yorum yapılabilmesine olanak sağlayan“Proje Yönetimi”konusu tüm Dünyada son yüzyılda büyük önem kazanmıştır. Proje yönetim araçlarına alışma sürecinde olan inşaat sektöründe ise kısıtlı kaynaklar ile ihtiyaçların karşılanmasının muhtemelen en fazla uygulanmaya ihtiyaç duyulduğu alan inşaat projeleridir. Bu bakımdan proje yönetimi ile birlikte mevcut kaynakların uygun bir şekilde tahsisi ve yönetilmesi inşaat sektörü açısından önem kazanmıştır. Üstelik bu projelerin çok sayıda olması ve ortak kaynakları kullanması durumunda iş planımızda bazı dengelemeler yapma, kaynakları yönetme ve çeşitli tahsis modelleri ile kaynaklarımızı projelere maliyet ve süre açısından en uygun şekilde yönlendirme konusunda bazı çalışmalar yapılması zorunlu olmaktadır. Bu çalışmada sorumlu olunan çoklu inşaat projelerinde, bu projelerin ortak kaynakları kullanması durumunda kısıtlı kaynakların nasıl kullanılabileceği ve bu kaynakları çeşitli tahsis modelleri ile projelerimizde nasıl yönetmemiz gerektiği konusu incelenmiştir. Elimizde işe başlangıç tarihi ve metraj değerleri bulunan 3 ayrı projenin ortak kaynakları kullanması durumunda bu kaynakların süre ve maliyet açısından en uygun biçimde projelere entegre edilmesi amacıyla çeşitli tahsis modelleri örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the importance of cost and time concepts has increased so much, appropriate and balanced management of resources has become the biggest goal of economic life. For this reason, the subject of“Project Management”, which allows the project process, duration and costs to be examined and interpreted clearly, has gained great importance all over the world in the last century. In the construction sector, which is in the process of getting used to project management tools, construction projects are probably the field where meeting the needs with limited resources is most needed. In this regard, proper allocation and management of existing resources together with project management has gained importance for the construction industry. Moreover, if these projects are large and use common resources, it is necessary to carry out some work on balancing our business plan, managing resources and directing our resources to the projects in the most appropriate way in terms of cost and time with various allocation models.In this study, it has been examined how limited resources can be used in the case of multiple construction projects that are responsible for using common resources and how we should manage these resources in our projects with various allocation models. Various allocation models are exemplified in order to integrate these resources into the projects in the most appropriate way in terms of time and cost, in the event that 3 separate projects, for which we have work start date and quantity values, use common resources.