Örgütsel sinizm ile hizmetkar liderlik arasındaki ilişki
The relationship between organizational cynicism and servant leadership
  1. Tez No: 757817
  2. Yazar: HAMDİ KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MERAL TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin yöneticilerinin hizmetkar liderlik davranış algıları ile örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırma yöntemi, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelidir. Çalışmanın evrenini 2021 – 2022 Eğitim – Öğretim yılında Denizli ili Merkezefendi ilçesinde görev yapan 1417 ortaokulu öğretmeni oluşturmaktadır. Evreni temsil için basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak 300 kişilik örneklem grubuyla gerçekleştirilen çalışmada Örgütsel Sinizm ve Hizmetkar Liderlik ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için basıklık ve çarpıklık katsayısına bakılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için parametrik testler (Independent Samples t-Testi, One Way ANOVA) Pearson testi), normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskall Wallis H ve Mann Whitney U Testleri uygulanmıştır. Öğretmenlerin Hizmetkar Liderlik Ölçeğinden aldıkları puanlarda cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem ve branş değişkenleri bakımından anlamlı bir fark yoktur. Öğretmenlerin Örgütsel Sinizm Ölçeğinden aldıkları toplam puanlarda yaş değişkeni ve mesleki kıdem değişkeni bakımından anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between teachers' managers' perceptions of servant leadership behavior and organizational cynicism perceptions. The research method is the relational screening model from quantitative research methods. The universe of the study consists of 1417 secondary school teachers working in Merkezefendi district of Denizli province in the 2021 – 2022 academic year. In the study conducted with a sample group of 300 people using simple random sampling method to represent the universe, Organizational Cynicism and Servant Leadership scales were used. In the study, the coefficient of flatness and distortion was examined to determine whether the data showed normal distribution. Parametric tests (Independent Samples t-Test, One Way ANOVA) Pearson test were applied for data with normal distribution, and Kurskall Wallis H and Mann Whitney U Tests were applied for data with normal distribution. There is no significant difference in the scores of teachers from the Servant Leadership Scale in terms of gender, age, educational status, professional seniority and branch variables. It was determined that there was a significant difference in the total scores of the teachers from the Organizational Cynicism Scale in terms of age variable and professional seniority variable.