COVİD-19 tanısıyla hastanede yatarak tedavi olan hastalarda ses ve yutma bozukluklarının incelenmesi
Investigation of voice and swallowing disorders in hospitalized patients with the diagnosis of COVİD-19
  1. Tez No: 757819
  2. Yazar: BEYZA SUNGUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 tanısı almış ve hastanede yatarak tedavi olmuş olan kişilerle Covid-19 geçirmemiş sağlıklı bireyler arasında ses ve yutma bozuklukları açısından bir farklılık var olup olmadığını varsa ne gibi farklılıklar olduğunu belirlemek ayrıca yaşa ve cinsiyete göre SHE-10 ve EAT-10 skorlarına bakmak için yapılmıştır. Araştırmanın türü ve modeli; nicel, karşılaştırmalı bir ölçek çalışmasıdır. Çalışmaya Covid-19 tanısı alıp hastanede yatarak tedavi olan 18 yaş üstü 80 kişi ve 80 sağlıklı birey kontrol grubu olmak üzere iki grup katıldı. Bu iki gruba demografik bilgi formu, SHE-10 ve EAT-10 ölçekleri telefonla birebir sorulmuş ve toplam ölçek puanları karşılaştırıldı. Çalışmanın sonuçlarında Covid-19 geçiren grupla Covid-19 geçirmeyen grup arasında SHE-10 ve EAT-10 toplam puanları karşılaştırıldığında aralarında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca Covid-19 geçiren kişilerde yaşa ve cinsiyete göre SHE-10 ve EAT-10 toplam skorlarına bakılmıştır. Yaşa göre ve cinsiyete göre SHE-10 ve EAT-10 toplam skorlarında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a difference in terms of voice and swallowing disorders between people who have been diagnosed with Covid-19 and have been hospitalized and healthy individuals who have not had Covid-19. Made to look at 10 scores. The type and model of the research; It is a quantitative, comparative scale study. Two groups, 80 people over the age of 18 who were diagnosed with Covid-19 and were hospitalized, and 80 healthy individuals, participated in the study. Demographic information form, SHE-10 and EAT-10 scales were asked one-on-one to these two groups over the phone and their total scale scores were compared. In the results of the study, when the total scores of SHE-10 and EAT-10 were compared between the group that had Covid-19 and the group that did not have Covid-19, no statistically significant difference was observed between them. In addition, the total scores of SHE-10 and EAT-10 according to age and gender were examined in people who had Covid-19. There was no statistically significant difference in SHE-10 and EAT-10 total scores according to age and gender.