Doğal parçacıklar ile takviye edilmiş polimer matrisli kompozitlerin deneysel ve hesaplamalı mekanik analizi
Experimental and computational mechanical analysis of polymer matrix composites reinforced with natural particles
  1. Tez No: 757820
  2. Yazar: AHMET ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZKURT BURAK ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada yumurta kabuğu, fıstık kabuğu ve üzüm çekirdeği tozları ile güçlendirilmiş epoksi reçineden oluşan doğal kompozitler incelenmiştir. Standartlara uygun olarak numuneler üretilmiş ve numuneler üzerinde mekanik analizler gerçekleştirilmiştir. Kompozitlerin sertlik, çekme ve eğilme özellikleri dolgu tipi ve içeriklerine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Doğal takviye elemanları ağırlıkça %5, %15 ve %25 olmak üzere üç farklı oranda polimer içerisine eklenmiş ve geleneksel döküm yöntemi ile üretilmiştir. Matris malzemelerine eklenen yumurta kabuğu, yer fıstığı kabuğu ve üzüm çekirdeği tozları katkısı, yüksek çekme dayanımına sahip saf epoksiyi bazı oranlar için olumsuz etkilemiştir. Bununla birlikte, %5 yumurta kabuğu takviyeli kompozitler, saf epoksiye kıyasla numunenin çekme mukavemetini %25 arttırmıştır. Saf epoksiye eklenen yumurta kabuğu, fıstık kabuğu ve üzüm çekirdeği tozlarının eğilme ve sertlik mukavemeti üzerinde olumlu etkisi olmuştur. Deneysel çalışmalarla karşılaştırmak ve sonuçların doğruluğunu ortaya koyabilmek adına kompozit malzemelerin Ansys paket programıyla sonlu eleman modelleri oluşturulmuştur. Deneysel sonuçlar girdi olarak kullanılarak hesaplamalı analizler yapılmış, elde edilen sonuçlar deneylerle kıyaslanmıştır. Hesaplamalı analiz ve deney sonuçlarının birbirlerine yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the composites consisted of epoxy resin reinforced with egg shell, peanut shell and grapeseed powders are investigated. Hardness, tensile and bending properties of composites are evaluated dependent on fiber types and contents. The natural fibers are added into the polymer with three different ratios as 5%, 15% and 25% weight percent and manufactured with traditional moulding process. Neat epoxy is affected negatively some rates which added peanut, egg shell and grapeseed powders into matrix materials. However, 5% eggshell reinforced composites increased the tensile strength by 25% compared to neat epoxy. Powder of egg shell, peanut shell and grape seed are added to neat epoxy. It is occured affirmative result on three bending and hardness strength. The composite material is modeled in a computer aided program. Experimental results are used as input. Computational analysis based on finite element method are performed. Experimental results are compared and close results are obtained.