Performance of Turkish Contractors working abroad
Yurt dışında çalışan Türk müteahhitlerinin performansları
- Tez No: 75782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışması geçmişte yurt dışında çalışmış veya halen yurt dışında çalışmakta olan Türk müteahhit firmalarının performanslarını irdelemeye yöneliktir. Sektör liderliğini yapan müteahhit firmalara uygulanan bir anket çalışması ile tezde kullanılan veriler sağlanmıştır. Elde edilen verilerin ışığında Türk müteahhit firmalarının uluslararası inşaat pazarında geçmişleri, şu andaki durumları ve gelecekteki beklentileri ortaya çıkartılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, dünyadaki inşaat sektörünün gelişimi anlatılmış ve Türk müteahhit firmalarının bu gelişim süreci içerisindeki yeri bulunmuştur. Genel hatlarıyla firma profilleri çizilmiş, Türk müteahhit firmalarını yurt dışında çalışmaya zorlayan faktörler ile sektör problemleri incelenmiş, Türk müteahhit firmalarının pazar paylarını arttırmak için bu problemlere alternatif çözüm yaklaşımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the performance of Turkish contractors that had worked or have been working abroad. To achieve this objective, a questionnaire has been prepared to obtain data from the leading construction companies. Within the context of this research, the history, current situation and expectations of the Turkish construction companies in the international construction market are introduced. Also, in the light of the collected data, the trends of the global construction market is explained and the status of the Turkish construction firms among this trend is found out, general company profiles are set, the factors that forced the Turkish contractors to work abroad and problems of the sector are examined and alternative solutions to these problems are suggested to improve the total market share of Turkish contractors.