Computer aided fixturing
Bilgisayar destekli bağlama sistemi
- Tez No: 75783
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilgisayar destekli bağlama (BDB) sistemlerinin önemi, esnek imalat sistemleri (EİS) ile bilgisayarla bütünleşik imalat sistemleri (BBİS) arasında gittikçe artmaktadır. EİS sistemleri ile BBİS uygulamalarında, modüler bağlama sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Standart modüler elemanlar, bilgisayar destekli bağlama sistemleri ile integrasyonunda bir avantaj oluşturur. Bu çalışma, bir modüler aparat montajında tasarımcıya yardım edecek bir bilgisayar destekli bağlama sistemini açıklar. Bir bilgisayar destekli bağlama sisteminde, modüler bağlama elemanları veri tabanı önemli olduğundan, sistemde farklı modüler elemanlar için bir kütüphane oluşturulmuştur. Bu kütüphanede, modüler elmanlar üretici ve fonksiyonlarına göre categorilerine ayrılmışlardır. Bir modüler kalıp planlanacağı zaman, tasarımcı bu kütüphaneden gerekli elemanları kolaylıkla geri getirebilir. Dahasonra, iki ve üç boyutlu grafik olarak gösterilebilen bu elemanlar, planlamacı tarafından bilgisayar ekranı üzerinde montajı yapılır. Son olarak, elde edilen bu aparat, gelecek kullanımlar için bir kod ile bilgisayarda saklanır. Program aynı zamanda, kullanılan modüler elemanları listesini verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Computer aided fixturing (CAF) systems are becoming increasingly important within flexible manufacturing systems (FMS) and computer integrated manufacturing systems (CIMS). In implementing FMS and CIMS, modular fixtures are widely used for batch production. Using standard components in the assembly of modular fixtures provides an advantage in the integration of CAF systems. This study presents a CAF system that helps the tool designer to assembly a modular fixture. Since, in the development a CAF system, it is essential to have a modular fixture element database, a library has been generated for various modular fixture elements. During the development of this library, modular elements are categorized according to manufacturer and their functions. When designing a modular fixture, the designer easily retrieves the required elements from this library. Then, these elements, which are graphically displayed in two and three dimensional representations, areassembled on the computer screen by the designer. Finally, the generated fixture can be stored with a code for the future activities. The system also has the capability of listing the used modular elements.