Deformability and weldability of S420q rebars used in Turkey
Türkiye'de kullanılan S420q betonarme donatı çubuklarının bükülebilirliği ve kaynaklanabilirliği
  1. Tez No: 75784
  2. Yazar: MEHMET KOZLUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'deki beş farklı fabrikanın ürettiği dört farklı çaptaki S420a betonarme çelik çubukları, ilgili Türk Standardı açısından özelliklede deformasyon ve kaynaklanabilirlik dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Türk standardı TS 708 tarafından gerekli görülen testlere ek olarak, küçük mandrel çaplı eğilme deneyi (küçük mandrel çapı), eğilmeden sonra çekme deneyi ve çift eksenli (normal ve küçük çaplı) eğilme testleri deney elemanları üzerinde gerçekleştirilmiştir.Bu deneylerden elde edilen akma ve kopma dayanımları ile kopma uzamaları, TS 708 standardının gerekleri ışığında ve herhangi bir işlem görmemiş deney elemanlarına uygulanan“eksenel çekme deneyi nden elde edilen sonuçların karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. İncelemeye alınan beş grup örnekten hepsi oldukça güvenilir şirketlerden elde edilmiştir. Piyasada bulunan sıradan çeliklerin deney elemanlarından çok daha kötü bir performans gösterecekleri düşünülmektedir. Deneyler sonucunda gözlenmiştir ki, beş grup deney elemanından hiç biri TS 708 standardının gerekliliklerini bütünüyle karşılayamamaktadır. Bir üreticinin ürünlerini ”iyi“ (sadece sınırlı sayıda olumsuz sonuçlar), üç fabrikanın ürünlerini ”orta“ ve bir fabrikanın ürünlerini de ”zayıf olarak (her açıdan başarısız) sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Four different sizes of S420a grade reinforcing steel bars produced by five different manufacturers in Turkey were evaluated considering the Turkish Standard (TS 708) concerning reinforcing steels with particular attention on deformability and weldability of the steel categories studied. Besides the tests required by the Standard TS 708, sharp bending tests (smaller roll diameter), tension after bending tests and tension tests of bent bar (regular and sharp) were performed on the specimens.Test results were evaluated considering requirements of the Standard TS 708 and also comparing the yield and ultimate strengths and ultimate strains with those obtained in the direct tension tests performed on virgin specimens. It has to be mentioned also that all of the five categories were obtained from rather reliable companies. The ordinary steel in the market is estimated to have far worse performance. It is observed that none of the five categories of steel complied with all the requirements of the standard. However, one manufacturer's product could be classified“good”(only a limited number of failures), three could be classified“fair”and one as“poor”(unsuccessful almost in every respect).