Implementation of noise filtering algorithm for automated pressure transient analysis
Otomatikleştirilmiş geçici basınç analizinde gürültü filtreleme algoritmasının kullanımı
  1. Tez No: 757849
  2. Yazar: DOĞUHAN COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Rezervuar parametrelerinin belirlenebilmesi için kuyu testleri yapılır ve bu testler sırasındaki basınç değerleri periyodik olarak kaydedilir. Bu parametreler belirli bir zamanda üretilebilecek olan petrol veya doğal gaz miktarının belirlenebilmesi için son derece önemlidir. Testler sırasında kaydedilen basınç değerleri arasındaki farklara bakılarak rezervuarın karakteristik özellikleri ve hidrokarbon üretim kapasitesi hakkında önemli bilgiler elde edilir. Toplamda üç farklı basınç düşüm testi analiz edilmiştir. Türev grafikleri oluşturulurken çok fazla gürültüye neden olan ardışık noktaları kullanmak yerine 0.10 ile 0.50 arasında değişen logaritmik periyot aralıkları kullanılmıştır. Toplamda kırk bir farklı aralık kullanılmıştır. Python kullanılarak yeni bir metod geliştirilmiş, gürültüyü en çok elimine eden ve türev grafiğini aşırı düzleştirmeden en pürüzsüz olacak şekilde oluşturan logaritmik periyot aralık değeri bulunmuş ve parametre tahminlerinde kullanılmıştır. En uygun logaritmik periyot aralığını bulabilmek için kırk bir farklı aralık için de ikinci ve üçüncü türev değerleri hesaplanmış ve kontrol edilmiştir. Erken, orta ve geç zaman bölgeleri ve dolayısıyla farklı akış rejimleri bu aralık kullanılarak belirlenmiştir. Estimasyon aşamasında orta zaman bölgelerindeki basınç verileri kullanılmaktadır çünkü en isabetli saptamalar bu bölgeden yapılmaktadır. Her iki rezervuarın da skin faktörü ve geçirgenlik değerleri iki farklı metod kullanılarak hesaplanmıştır. İlk metod tekrarlı metoddur ve estimasyon süreci yaklaşık bir ile beş dakika arasında değişen süreleri bulmaktadır. İkinci metod ise grafiksel metoddur ve saniyeler içinde estimasyon yapabilmektedir. İki metod da geçirgenlik ve skin faktör değerlerini yüksek isabet ve düşük hata ile tahmin etmektedir. İlk metod biraz daha isabetli tahminler yapsa da iki metod arasındaki fark ihmal edilebilecek seviyelerdedir. Elde edilen sonuçlar, endüstri standardı PTA programı olan KAPPA'nın Saphir Modülü ile elde edilen sonuçlarla kıyaslanmış ve Python kodunun daha isabetli geçirgenlik ve skin faktörü tahminleri yaptığı gözlemlenmiştir. Ayrıca Python kodu ±%2.5 gürültüye kadar dayanım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to estimate reservoir parameters such as permeability and skin factor, well tests are performed. Pressures are recorded periodically during these tests. These parameters are crucial in predicting the amount of oil or gas that can be produced. The analysis of pressure changes provide information about the reservoir characteristics and its ability to produce hydrocarbons at a certain amount of time. Three different cases of drawdown tests are analyzed. Derivative curves are plotted using data points that are separated by certain intervals, ranging from 0.10 to 0.50 of a log cycle, because using adjacent data points results in very noisy derivative values while differentiating. Forty one different differentiation intervals are used in total. A new method is developed to find the log cycle interval that eliminates the highest level of noise without overly flattening the derivative curve. Second and third derivatives are also calculated for each and every log cycle interval and checked in order to find the most suitable one. Early, middle and late time regions, hence different flow regimes, of both cases are identified using this log cycle interval. Pressure and time data from middle time region are selected and used for the estimation process since best estimates of permeability can be made from this region. Skin factor and permeability values for both cases are estimated with two different methods. The first one is an iterative method and takes around 1-5 minutes to run while the second one is a graphical method and takes just seconds. Both methods can estimate permeability and skin factor with high accuracy and low error. Negligible amount of difference occurs between the two methods, the first method being slightly more accurate. The results obtained are compared with the results from KAPPA's Saphir Module, an industry standard PTA module and it is seen that the Python code can make more accurate estimations of permeability and skin factor. Also, it can handle noises up to ±2.5%.