Köpeklerde torakal bölge lezyonlarının bilgisayarlı tomografik görüntülerinin değerlendirilmesi
Evaluation of computed tomographic images of thoracic region lesions in DOGS
  1. Tez No: 757856
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilgisayarlı Tomografi (BT) X ışınları kullanarak hastanın lezyonlu anatomik bölgesinden elde edilen transversal, sagital ve vertikal görüntüleri bilgisayar programlarıyla işleyen bir cihazdır. Bu görüntüleri farklı bilgisayar programları ile üç boyutlu olarak da düzenleyebilmektedir. Köpeklerde çeşitli torakal bölge lezyonları ile çok sık karşılaşılmaktadır. Özellikle solunum sistemi hastalıklarının teşhisinde ilk tercih edilen görüntüleme yöntemi radyografik çekimdir. Ancak radyografik çekimler sonucunda elde edilen görüntülerde süperpozisyonlar sebebiyle asıl patolojiler net olarak ayırt edilememektedir. BT ise kesin tanı için günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. Sunulan bu çalışmada köpeklerde şekillenen torakal bölge lezyonlarında Bilgisayarlı Tomografik değerlendirmelerin klinik pratikte kullanımın yaygınlaştırılması ve teşhis için gerekli görüntü standardizasyonuna katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada S.Ü. Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine torakal bölge lezyonuyla gelen farklı ırk, yaş, ve cinsiyetteki 30 farklı köpek çalışma materyali olarak kulanıldı. Olgulara öncelikle anamnez alımı, genel muayende inspeksiyon ve oskültasyon muayenesi, kan gazları ve hemogram değerlerlendirmeleri yapıldı. Anamnez ve genel muayene bulgularına göre seçilen olgulardan genel durumu radyolojik muayene prosedürleri için uygun olan olgular sırasıyla radyografik ve bilgisayarlı tomografik çekimlere alındı. Bilgisyaralı Tomografi çekimi 120 kV ve 100mA doz değerlerinde helikal torakal tarama modunda gerçekleştirildi. Radyolojik muayene bulguları sırasıyla radyografik görüntülerin değerlendirilmesi ve bilgisayarlı tomografik görüntülerin değerlendirilmesi şeklinde gerçekleşti. Bilgisayarlı Tomografik görüntülerin değerlendirilmesinde 19 olguda farklı akciğer loblarının ventralinde konsolide alanlar, 1 olguda cervikal trakeanın ilk 1/3 'lük kısmında trakeal duvarda opasite artışları ve kalınlaşmalar, 1 olguda mediastinal trakeal bölgede trakeal kollaps, 1 olguda perikard kesesi içerisine fıtıklaşan intestinal organlar, 2 olguda torakal bölgede serbest gaz varlığı, 2 olguda toraks ventralinde yumuşak doku yoğunluklu serbest sıvı, 5 olguda bronş ve bronşiyal çapın arttığı, 13 olguda özefagus dilatasyonu, 10 olguda çeşitli loblarda bronşiyal duvarlarda düzensiz kalınlaşmalar ve lümen içerisinde yumuşak doku kontrastı veren görüntüler, 10 olguda akciğer dokusunda yamalı lekeler şeklinde opasite artış alanları, 1 olguda bifurkasyo trakea düzeyinde medial mediastinum içerisinde gaz varlığı, 1 olguda kalbin sol taraflı yer değiştirme ve plevra ve perikard arasında adezyonlar görüldü. Sonuç olarak, radyolojik muayene yöntemlerinden biri olan radyografik değerlendirmelerin olgularda bulunan torakal lezyonların teşhisinde faydalı, fakat bazı olgularda tek başına yetersiz kaldığı belirlendi. Bilgisayarlı tomografik muayenenin klinik pratikte torakal bölge lezyonlarında tanı için etkin bir rolü olduğu düşünülmektedir. Kesin tanının belirlenebilmesi için bölgenin anatomik yapısının ve hastalıklarda oluşan patolojilerin bilgisayarlı tomografik görüntülerin iyi bilinmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Computed tomography (CT) is a device that processes transversal, sagittal and vertical images obtained from the lesioned anatomical region of the patient using X-rays with computer programs. It can also edit these images in three dimensions with different computer programs. Various thoracic region lesions are very common in dogs. Radiographic imaging is the first preferred imaging method, especially in the diagnosis of respiratory system diseases. However, due to superpositions in the images obtained as a result of radiographic shots, the actual pathologies cannot be clearly distinguished. Computed tomography has started to be used today for definitive diagnosis. In this study, it is aimed to expand the use of Computed Tomographic evaluations in thoracic region lesions in dogs in clinical practice and to contribute to the image standardization required for diagnosis. In this study, 30 different dogs of different breeds, ages, and genders, who came to Selcuk University Veterinary Faculty Animal Hospital with thoracic region lesion, were used as study material. First of all, anamnesis, general examination, inspection and auscultation examination, blood gases and hemogram evaluations were performed on the cases. Among the cases selected according to the anamnesis and general examination findings, the cases whose general condition was suitable for the radiological examination procedures were taken for radiographic and computed tomographic examinations, respectively. Computerized tomography was performed in helical thoracic scanning mode at 120 kV and 100mA dose values. Radiological examination findings were performed as evaluation of radiographic images and evaluation of computed tomographic images, respectively. In the evaluation of computed tomographic images, consolidated areas in the ventral of different lung lobes in 19 cases, opacity increases and thickening in the tracheal wall in the first 1/3 of the cervical trachea in 1 case, tracheal collapse in the mediastinal tracheal region in 1 case, intestinal organ herniated into the pericardium in 1 case, presence of free gas in the thoracic region in 2 cases, free fluid with soft tissue density in the ventral of the thorax in 2 cases, increased bronchi and bronchial diameter in 5 cases, esophageal dilatation in 13 cases, irregular thickening of the bronchial walls in various lobes in 10 cases and soft tissue contrast images in the lumen in 10 cases, areas of increased opacity in the form of patchy spots in the lung tissue, presence of gas in the medial mediastinum at the level of bifurcatio trachea in 1 case, left-sided displacement of the heart in 1 case, and adhesions between the pleura and the pericardium. As a result, it was determined that radiographic evaluations, which is one of the radiological examination methods, are useful in the diagnosis of thoracic lesions in the cases, but alone are insufficient in some cases. Computed tomographic examination is thought to have an effective role in the diagnosis of thoracic region lesions in clinical practice. In order to determine the definitive diagnosis, the anatomical structure of the region and the computerized tomographic images of the pathologies occurring in the diseases should be well known.