Generic site amplification factors for Northwestern Turkiye and their use in ground motion simulations
Kuzeybatı Türkiye için genel zemin büyütme faktörleri ve yer hareketi simülasyonlarında kullanımları
  1. Tez No: 757857
  2. Yazar: GAMZE MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Deprem yer hareketleri kaynak, yayılım ve yerel zemin özelliklerinden etkilenir. Bu üç faktörden yerel zemin koşulları, yer sarsıntısı ve dolayısıyla büyük depremler sırasında gözlenen yapısal hasarlar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Sert kayanın üzerindeki zemin tabakaları yer hareketini büyütmektedir, bu da zemin büyütme faktörlerinin hesaplanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu tezde, Kuzeybatı Türkiye'deki genel zemin büyütme faktörleri, eşdeğer lineer analiz yöntemi ile 1-boyutlu zemin tepki analizleri uygulanarak, seçilen istasyonlar için NEHRP (Ulusal Deprem Tehlikelerini Azaltma Programı) zemin sınıflarına göre elde edilmiştir. Farklı çözünürlük ve derinliklerde toplam 76 kayma dalgası hızı profili derlenmiştir. Analizler boyunca anakaya yer hareketi girdisi olarak kuvvetli ve zayıf hareket veri setleri kullanılmıştır. Daha sonra, Gaussian fonksiyonları, NEHRP zemin sınıfları A, B, C ve D'ye dayalı olarak genel zemin büyütme verilerine uyarlanmıştır. Geliştirilen zemin büyütme fonksiyonlarının karşılaştırmaları farklı bölgeler için literatürde mevcut olan büyütme faktörleri ile yapılmıştır. Girdi olarak kuvvetli ve zayıf yer hareketleriyle yapılan bir boyutlu zemin tepki analizlerinden elde edilen büyütme fonksiyonları önemli farklılıklar göstermektedir. Daha sonra, önerilen büyütme faktörleri 1999 Düzce Depremi'nin stokastik yer hareketi simülasyonlarına girdi olarak kullanılmıştır. Seçilen istasyonlarda simüle edilen veriler, karşılık gelen gerçek yer hareketleriyle karşılaştırılmıştır. Son olarak, simüle edilen ve kaydedilen hareketler arasındaki varyasyonları göstermek için uyum iyiliği değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışma, Kuzeybatı bölgelerine odaklanarak Türkiye için genel zemin büyütme fonksiyonları geliştirmeye ve test etmeye yönelik ilk girişimi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquake ground motions are influenced by source, path and local site properties. Among these three factors, local site conditions have a great effect on ground shaking and thus the structural damages observed during large earthquakes. Soil layers on top of hard rock can amplify the ground motions, which makes it essential to quantify the site amplifications. In this thesis, generic site amplification factors in Northwestern Türkiye are obtained according to the NEHRP (National Earthquake Hazards Reduction Program) site classes for selected stations by following a 1-D site response analyses with an equivalent linear analysis method. A total of 76 shear wave velocity profiles are compiled with varying resolutions and depths. Strong and weak motion datasets are used as input bedrock ground motions throughout the analyses. Next, Gaussian functions are fitted to the generic site amplification data based on NEHRP site classes A, B, C and D. Comparisons of the developed amplification functions are made with available amplification factors in the literature for different regions. The amplification functions obtained from the 1-D site response analyses with strong and weak input motions show significant differences. Next, the proposed amplification factors are used as input to the stochastic ground motion simulations of the 1999 Düzce Earthquake. The simulated data at selected stations are compared to the corresponding real ground motions. Finally, the goodness-of-fit values are computed to demonstrate the variations between the simulated and recorded motions. This study constitutes the first attempt to develop and test generic site amplification functions for Türkiye, focusing on the Northwestern regions.