Ortodontide kullanılan primerli ve primersiz adeziv rezinlerin biyouyumluluklarının in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of biocompatibility of primer and non-primer adhesive resins used in orthodontics
  1. Tez No: 757909
  2. Yazar: FULYA ÇAĞLA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KARAÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Ortodontide kullanılan primerli ve primersiz adeziv rezinlerin farklı ışık cihazları ile farklı sürelerde polimerizasyonu sonucunda açığa çıkan artık monomer miktarını ve fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini incelemek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Tranbond XT, Biofix, Transbond XT+Primer ve sadece Primer kullanılmış, artık monomer miktarları ve fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. Tüm örnekler 3M Elipar S10 ve VALO Ortho Cordless LED cihazlarıyla 20 sn ve 40 sn polimerize edilmiş, Bisfenol A Glisidil Metakrilat monomerinin salınımı ve 1., 3. ve 7. günlerde fibroblastlar üzerindeki sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: En fazla artık monomer Biofix grubunda gözlenirken, en az Transbond XT grubunda ve Primer grubunda gözlemlenmiştir. Fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri değerlendirildiğinde, Transbond XT+Primer grubunun Valo ışık kaynağı ile 20 sn polimerizasyonu sitotoksik etki göstermezken, 40 sn polimerizasyonu 7.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the amount of residual monomer released as a result of polymerization of primered and unprimed adhesive resins used in orthodontics with different light devices at different times and their cytotoxic effects on fibroblast cells. Materials and Methods: In our study, Tranbond XT, Biofix, Transbond XT+Primer and only Primer were used, residual monomer amounts and their cytotoxic effects on fibroblast cells were evaluated. All samples were polymerized for 20 seconds and 40 seconds with 3M Elipar S10 and VALO Ortho Cordless LED devices, and the release of Bisphenol A Glycidyl Methacrylate monomer and its cytotoxic effects on fibroblasts on the 1st, 3rd and 7th days were evaluated. Results: The most residual monomer was observed in the Biofix group, while the least was observed in the Transbond XT group and the Primer group.