Doksorubisin ile kardiyak hasar oluşturulan ratlarda pistacia vera L. (yeşil fıstık) kabuğu ekstresinin kalp üzerindeki koruyucu etkisinin incelenmesi
Cardioprotective effect of pistacia vera L. (GREEN pistachio) HULL extract in wistar albino rats with doxorubicin-induced cardiac damage
  1. Tez No: 757910
  2. Yazar: EZHAR ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kalp-damar hastalıkları insan hayatına zarar veren en önemli hastalık grubunun başında bulunmaktadır. Stres, kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Bu koşulların patofizyolojisinin temelinde serbest radikaller büyük rol oynamaktadır. Çağımızın öldürücü hastalıklarından biri olan kanserin de tedavisi çok zordur. Tedavi için verilen ilaçların toksik etkisi antineoplastik tedaviyi etkilemektedir. Doksorubisin, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik ajanlardan biridir. Geniş spektrumlu bir antrasiklin olan doksorubisin, antibiyotik gibi faydalı etkisinin yanında kardiyak hasar oluşturan zararlı etkilerinin de olduğu bilinmektedir. Doksorubisin, hücrede reaktif oksijen radikallerine neden olur. Günümüzde serbest radikal kaynaklı hastalıkların tedavisinde antioksidan molekül özelliğinden dolayı yeni doğal antioksidan kaynakları büyük önem taşımaktadır. Metabolomiklerin; kardiyovasküler hastalıklarda oluşan patofizyolojik moleküler, hücresel ve işlevsel değişiklikler hakkında geniş bir alanı bulunmaktadır. Bu sebeple metabolomikler, kardiyovasküler hastalıkların patofizyolojisi hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve klinisyenlerin bu hastalığın patogenezini anlamalarını sağlamak için önemli bir aracıdır. Pistacia vera L. (yeşil fıstık)' nin antioksidan kapasiteyi arttırdığı kardiyovasküler hastalıklara ve kansere karşı koruyuculuğu olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda doksorubisin ile deneysel kardiyak hasar oluşturulan ratlarda, Pistacia vera L. kabuğunun koruyucu etkisini incelendi. Çalışmamızda Wistar Albino cinsi (ortalama dişi rat 250-300gr, erkek rat 450-500 gr) 60 adet yetişkin rat eşit olarak ( 6 erkek, 6 dişi (n:12)) randomize olarak beş gruba ayrıldı. Grup I (Sham), Grup II (DOX), Grup III [Tedavi Grup I (DOX + P.v.L. kabuğu ekstrakt 50mg/kg)], Grup IV [Tedavi Grup II (DOX+ PvL. kabuğu ekstraktı 100 mg/kg)], Grup V (P.v.L. kabuğu ekstraktı 100mg/kg). Deney süreci 15 gün olup, deney süresinin bitiminde (16. Gün) anestezi altında tüm ratlar sakrifiye edildi. Aldığımız tüm doku ve kanları çalışma gününe kadar uygun koşullarda sakladık. Serum örneklerinde biyokimya parametreleri, TAS, TOS, OSI, 8-OHdG, caspaz 3/7 değerleri ölçüldü. Metabolizma laboratuvarında aminoasit ve karnitin parametrelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the most important diseases that harm human life. Stress is one of the major causes of heart disease. These conditions free radicals play a major role in its pathophysiology. Cancer, one of the deadly diseases of our age, is also very difficult to treat. The toxic effect of drugs given for treatment affects antineoplastic therapy. Doxorubicin is one of the chemotherapeutic agents used in the treatment of cancer. Doxorubicin, which is a broad-spectrum anthracycline, is known to have harmful effects that cause cardiac damage as well as its beneficial effect as an antibiotic. Doxorubicin causes reactive oxygen radicals in the cell. Today, new natural antioxidant sources are of great importance in the treatment of diseases caused by free radicals, due to their antioxidant molecule properties. Metabolomics; There is a wide range of pathophysiological molecular, cellular and functional changes that occur in Cardiovascular diseases. Therefore, metabolomics is an important tool to provide more information about the pathophysiology of Cardiovascular diseases and to enable clinicians to understand the pathogenesis of this disease. Pistacia vera L. (green pistachio) has been shown to increase antioxidant capacity and protect against Cardiovascular Diseases and cancer. This study investigated the protective effect of the Pistacia vera L. hull in rats with experimental cardiac damage induced with Doxorubicin. 60 adult Wistar Albino rats were randomly divided into five groups (n:12). Group I (Sham), Group II (DOX), Group III [Treatment Group I (DOX + P.v.L. hull extract 50mg/kg)], Group IV [Treatment Group II (DOX+ P.v.L. hull extract 100 mg/kg)], Group V (P.v.L. hull extract 100mg/kg). The experimental period was 15 days, and at the end of the experiment (day 16), all rats were sacrificed under anesthesia. We stored all the tissues and blood we received under appropriate conditions until the working day. Biochemistry parameters, TAS, TOS, OSI, 8-OHdG, and caspase 3/7 values were measured in serum samples. Amino acid and carnitine parameters were checked in the metabolism laboratory.Excised heart tissues were examined histopathologically.