Konya yöresi Coriandrum sativum L. bitki tohumlarının antimutajenik etkilerinin araştırılması
Investigetion of the antimutagenic activites of plant seeds Coriandrum sativum L. species from Konya district
- Tez No: 757932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİBE CANAN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Coriandrum sativum (kişniş) ülkemizde özellikle Marmara, Güney Doğu Anadolu ve Batı Akdeniz bölgelerinde kişniş üretiminde elverişli olan kireçli ve alkali topraklarda yetiştirilmektedir. Yukarıda anılan bölgeler, bitkinin toprak yapısına uygun olmasıyla bağdaşık görülmektedir. Ancak, Ankara, Konya, Eskişehir, Niğde gibi illerde de kültür olarak tohum ekiciliği ile yetiştirebildiği görülmektedir. Bu çalışmada Konya yöresinden alınan numuneler üzerinde çalışılmış C.sativum tohumlarının kültür yetiştiriciliği sonrası ticari ürün anlamında ihracatı bulunan bu maddenin, ambalajlama tekniğinde kullanımı düşünülmüş ve bu amaç için biyolojik ve fitokimyasal aktivite testlerinden yararlanılacağı öngörülerek, bitkinin tohum ekstreleri ile çalışılmıştır. Tohum ekstrelerinin biyolojik ve fitokimyasal testlerinde bitkinin inkübasyonu için histidin aminoasidine gereksinim duyan oksotrofik Salmonella typhimurium suşları kullanılmıştır. İnkübasyonda kullanılan bazlar değiştirilerek (TA 100s) ve baz çözünürlüğünü sağlayacak çerçeve kaydırma (TA 98) deneyleri 4 adet numune üzerinde sağlanmıştır. Suşlar üzerinde, TA98 ve T100s uygulamasından sonra his bakteri oluşumları için inkübasyon süresi izlenmiştir. İnkübasyonu takiben, C.sativum tohumları üzerinde numuneler üzerinde S. thyphimurium TA98 (çerçeve kaydırma) ve TA100 s (baz çifti değiştirme) numuneleri üzerinde standard his¬ bakteri gözlemi için numune alımı sırasındaki genomik testlerden antoksidan testi yapılmış, bulaş sonrası testin tekrarı ile birlikte mutajenik ve antimutajenik testler yapılarak, revertant koloni sayısında spontan revertant koloni sayılarının gözlenmesi sağlanmıştır. Çalışma sonuçlarında olası antimutajenik özellikleri ile ambalajlı gıdalara katkı bileşenleri olarak eklenebilecek maddeler arasında düşünülmektedir. Bu anlamda çalışma sonucu elde edilecek bulgular benzer amaçlı diğer çalışmalarla birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coriandrum sativum (coriander) is grown in our country, especially in the Marmara, Southeastern Anatolia and Western Mediterranean regions, in calcareous and alkaline soils that are suitable for coriander production. The above-mentioned regions are seen to be compatible with the plant being suitable for the soil structure. However, it is seen that it can be grown with seed sowing as a culture in provinces such as Ankara, Konya, Eskişehir and Niğde. In this study, samples taken from the Konya region were studied, and this substance, which is exported as a commercial product after cultivation, was considered to be used in packaging technique and for this purpose, it was predicted that biological and phytochemical activity tests would be used, and seed extracts of the plant were studied. Oxotrophic Salmonella typhimurium strains, which require the histidine amino acid for incubation of the plant, were used in the biological and phytochemical tests of the seed extracts. By changing the bases used in incubation (TA 100s) and frameshifting (TA 98) experiments to provide base resolution were performed on 4 samples. On the strains, the incubation time for his bacterial formations was monitored after TA98 and T100s administration. Following incubation, for standard his¬ bacteria observation on S. thyphimurium TA98 (frame shift) and TA100 s (base pair replacement) samples on C. sativum seeds, antioxidant testing was performed from genomic tests at the time of sampling, mutagenic with repeat post-infection test. Spontaneous revertant colony numbers were observed in the number of revertant colonies by performing antimutagenic tests. In the results of the study, it is considered among the substances that can be added as additive components to packaged foods with their possible antimutagenic properties. In this sense, the findings to be obtained as a result of the study were evaluated together with other studies with similar purposes.