Açık kalp ameliyatı olan hastalara uygulanan sırt masajının ağrı düzeyi üzerine etkisi
Effect of back massage on pain level of patients with open HEART surgery
- Tez No: 757933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma açık kalp ameliyatı olan hastalara uygulanan sırt masajının ağrı düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla Ocak 2020- Ocak 2021 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nde ameliyat olan 66 hasta ile gerçekleştirildi. Bu hastaların 34'ü müdahale, 32'si kontrol grubunu oluşturdu. Araştırma verileri '' Hasta Tanılama Formu'' ve ''Visual Analog Skala'' ile yüz yüze görüşülerek toplandı. Hastalara; yoğun bakım ünitesinden servise transfer edildikten sonra bir kere 20 dakika boyunca kesintisiz sırt masajı uygulanarak ağrı düzeyi üzerine etkisi değerlendirildi. Veriler SPSS 22 programı ile analiz edildi. Ayrıca sayı, yüzdelik, ortalama (X), standart sapma (SD) ve grupların ön test son test sonuçlarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi uygulandı. Ki-kare analizi ile müdahale ve kontrol grubundaki dağılımlara, Mann Whitney-U testi ile iki grubun karşılaştırılmasına bakıldı. Her iki grubun çoğunluğunda sigara içen, orta yaş, erkek hastalardan oluştuğu görüldü. Masaj öncesi ağrı şiddeti yüksek olduğu, gruplar arasında ağrı şiddeti açısından anlamlı farklılık olmadığı görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 66 patients who underwent surgery at Maltepe University Faculty of Medicine Training and Research Hospitals between January 2020 and January 2021 to determine the effect of back massage applied on the pain level of patients undergoing open heart surgery. 34 of these patients constituted the intervention group and 32 constituted the control group. Research data were collected through face- to-face interviews with the“Patient Diagnosis Form”and“Visual Analog Scale”. To the patients; After being transferred from the intensive care unit to the service, a continuous back massage was applied for 20 minutes once, and the effect on the pain level was evaluated. Data were analyzed with SPSS 22 program. In addition, t-test was applied to independent groups to compare number, percentile, mean (X), standard deviation (SD) and pre-test and post-test results of the groups. The distributions in the intervention and control groups were compared with the chi-square analysis, and the comparison of the two groups with the Mann Whitney-U test. It was observed that the majority of both groups consisted of smokers, middle-aged, male patients. It was observed that the pain intensity was high before the massage and there was no significant difference between the groups in terms of pain intensity (p>0.05).