Sebebi açıklanamayan infertil hastalar, polikistik over sendromlu hastalar ve kötü over yanıtlı hastalarda folikül sıvısındaki fetuın-B düzeyi ile serum fetuın-B düzeyinin oosit kalitesi üzerine etkisi
The effect of serum and follicle fluid fetuin-B levels on oocyte quality between polycystic ovary syndrome, poor ovarian response, unexplained infertility patient groups
- Tez No: 757939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TOĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada infertilite nedeniyle başvuran hastaların serum ve folikül sıvılarındaki fetuin-B seviyesinin polikistik over sendromu (PCOS) olan hastalar, açıklanamayan infertil hastalar ve kötü over yanıtına sahip olan infertil hastalar arasında farkının olup olmadığını ve oosit kalitesini nasıl etkilediğini gösterebilmek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışma prospektif kontrollü olarak, 1 Kasım 2021- 1 Kasım 2022 tarihleri arasında 1 yıl içerisinde, nedeni bilinmeyen infertilite kriterini karşılayan 25 kadın, PCOS tanı kriterlerini karşılayan 25 infertil kadın ve kötü over yanıtı tanı kriterlerini karşılayan 25 infertil kadın olmak üzere üç grupta toplam 75 kadın çalışmaya dahil edildi. Hastalara ovülasyon indüksiyonunu takiben oosit pick up işlemi yapıldı. Hastaların kan örnekleri ve oosit toplama işleminden arta kalan folikül sıvıları alındı. Serum ve folikül sıvısında fetuin-B seviyesi ELIZA yöntemi ile çalışıldı. Toplanan oosit sayısı ve kalitesi, embriyo sayısı ve kalitesi embriyoloji uzmanı tarafından belirlendi. Embriyo transferi sonrası 14. günde insan koryonik gonadotropin hormon pozitifliğine göre biyokimyasal gebelik ve sonrasında ultrasonda gebelik kesesi görülenlerde klinik gebelik belirlendi. Bulgular: Hasta gruplarının yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerinin gruplar arasındaki farkları istatistiksel olarak anlamlı değildi (P>0,05). Açıklanamayan infertilite grubunun %12'sinde, PCOS grubunun %96'sında, kötü over yanıtı olan grubun %20'sinde adet düzensizliği görülmekteydi ve gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlıydı (P0,05). PCOS grubunda toplam folikül sayısı istatistiksel olarak anlamlı şekilde kötü over grubu ve açıklanamayan infertilite grubundan daha yüksekti (P0,05). Her üç grupta da folikül sıvısından ölçülen fetuin-B değerinin dağılımları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi (P>0,05). Öte yandan serumda bakılan fetuin-B düzeyi istatistiksel olarak anlamlı şekilde PCOS grubunda kötü over grubundan daha yüksekti (P0,05). Sonuç: PCOS grubunda serum fetuin-B ve folikül sıvısındaki fetuin-B arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Ancak açıklanamayan infertilite grubunda folikül sıvısındaki fetuin-B seviyesi ile biyokimyasal gebelik sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki bulundu. Yine açıklanamayan infertilite grubunda serum fetuin-B seviyesi ile klinik gebelik sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki bulundu. Fetuin-B düzeyi bu bakımdan açıklanamayan infertilite grubunda in vitro fertilizasyon (IVF) sürecinin sonuçlarını tahmin etmede prediktif değere sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to show whether the level of fetuin-B in serum and follicle fluids of patients who applied for infertility differs between PCOS, unexplained infertile individuals and infertile patients with poor ovarian response and how it affects oocyte quality. Material and Methods: The study was prospectively controlled, November 1, 2021 and November 1, 2022 in a 1-year period, with 25 women meeting the criteria for infertility of unknown cause, 25 women meeting the diagnostic criteria for infertile PCOS, and 25 women meeting the diagnostic criteria for infertile poor ovarian response. A total of 75 women in three groups were included in the study. Oocyte pick-up was performed following the ovulation induction. During the procedure, patients' blood serum and follicle fluids from the oocyte collection process were collected. Fetuin-B levels in serum and follicle fluid were studied by the ELIZA method. The number and quality of picked up oocytes, the number, and the quality of embryos were determined by the embryologist. On the 14th day after embryo transfer, biochemical pregnancy was determined according to human chorionic gonadotropin hormone positivity and clinical pregnancy was determined in those with gestational sac on ultrasound. Results: The age, height, weight and BMI values of the patient groups were not statistically significant (P>0,05). Irregular periods were seen in 12% of the unexplained group, 96% of the PCOS group, and 20% of the poor ovarian response group, and the differences between the groups were statistically significant (P0,05). Right and left follicle values in the unexplained group were statistically significantly higher than the poor ovarian response group (P0,05). In all three groups, the differences between the distributions of fetuin-B value measured from the follicle fluid were not statistically significant (P>0,05). On the other hand, fetuin B level in serum was statistically significantly higher in PCOS group than in the poor ovarian response group (P0,05). Conclusion: No statistically significant relationship was found between fetuin-B in serum and fetuin-B in follicular fluid and PCOS. However, a statistically significant and negative correlation was found between the level of fetuin-B in follicular fluid and the number of biochemical pregnancies in the unexplained infertility group. Again, in the unexplained infertility group, a statistically significant and negative correlation was found between serum fetuin-B level and the number of clinical pregnancies. Feutin-B level may have predictive value in estimating the outcomes of the IVF process in unexplained pregnancies in this regard.