MCPIP-1'in diş eti bağışıklık yanıtı üzerinde düzenleyici etkisi
The regulatory role of MCPİP1 on gingival immune response
  1. Tez No: 757947
  2. Yazar: YİĞİT FIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI, DOÇ. DR. ÜLVİ KAHRAMAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın hedefi ağız bakterileri ve interlökin-1β tarafından uyarılmış monosit kemoattraktan protein-1 tarafından uyarılmış protein 1 ve mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoma translokasyon proteini-1'in tek katlı insan gingival keratinositlerindeki ve organotikip oral mukozal modellerdeki mRNA ve protein salınım profillerinin değerlendirilmesidir. Tek katlı insan diş eti keratinositleri Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum, P. gingivalis LPS ve IL-1β ile enkübe edildi ve ölçüldü. MCPIP-1 ve MALT-1 protein salınım seviyeleri ayrıca immünohistokimyasal olarak bir organotipik oral mukoza modelinden yararlanılarak incelendi. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile Tukey düzeltmesi yöntemleri istatistiksel analizde kullanıldı. Tek katlı keratinositlerde MCPIP-1 protein salınımı F. nucleatum, P. gingivalis LPS ve IL-1β tarafından baskılanmıştır. Tüm deney sürelerinde yıkım P. gingivalis'in yıkım yarattığı görüldü ve bu yıkım bakterinin ısı ile inhibe edilmesiyle durduruldu. MCPIP-1 mRNA seviyeleri P. gingivalis, F. nucleatum, ve IL-1β tarafından yükseltildi fakat MALT-1 mRNA seviyelerine hiçbir fark görülmedi. Diş eti keratinosit MCPIP-1'I ve MALT-1'in mRNA ve protein salınım yanıtları enfeksiyon ve enflamasyon medyatörleri tarafından düzenlenmektedir. Bu bulgular periodontitis ile ilişkili bakterilerin MCPIP-1 ve MALT- 1 yanıtlarında modifikasyonlara sebep olarak periodontal hastalık patogenezinde rol alabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate oral bacteria- and interleukin (IL)-1β induced protein and mRNA expression profiles of monocyte chemoattractant protein-1-induced protein (MCPIP)-1 and mucosa-associated lymphoid tissue lymphoma translocation protein (MALT)-1 in human gingival keratinocyte monolayers and organotypic oral mucosal models. Human gingival keratinocyte (HMK) monolayers were incubated with Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum, P. gingivalis LPS and IL-1β. The protein levels of MCPIP-1 and MALT-1 were examined by immunoblots and mRNA levels by qPCR. MCPIP-1 and MALT-1 protein expression levels were also analyzed immunohistochemically using an organotypic oral mucosal model. One-way analysis of variance (ANOVA) followed by Tukey's correction was used in statistical analyses. In keratinocyte monolayers, MCPIP-1 protein expression was suppressed by F. nucleatum and MALT-1 protein expression was suppressed by F. nucleatum, P. gingivalis LPS and IL-1β. P. gingivalis seemed to degrade MCPIP-1 and MALT-1 at all tested time points and degradation was inhibited when P. gingivalis was heat-killed. MCPIP-1 mRNA levels were increased by P. gingivalis, F. nucleatum, and IL-1β, however no changes were observed in MALT-1 mRNA levels. Gingival keratinocyte MCPIP-1 and MALT-1 mRNA and protein expression responses are regulated by infection and inflammatory mediators. These findings suggest periodontitis-associated bacteria induced modifications in MCPIP-1 and MALT-1 responses can be a part of periodontal disease pathogenesis.