Ağır astımlı olgularda omalizumabın retreatment olarak etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of omalizumab retreatment in severe asthma
  1. Tez No: 757948
  2. Yazar: MÜGE GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş Ağır astım, tedavideki güçlükler nedeniyle hasta ve hekim için; tedavi ve işgücü kaybına bağlı maliyetler nedeniyle de ülkelerin ekonomisi için ağır bir yük oluşturmaktadır. Ağır astımlı olgularda omalizumab tedavisi, son zamanlarda gittikçe daha fazla kullanılmaktadır . Omalizumab tedavisinin ağır astımlı hastalarda etkinliği birçok çalışmada gösterilmiş olsa da, omalizumab tedavisi kesilen ve daha sonra yeniden tedavi verilen durumlarda etkinliğini değerlendiren çalışma sayısı azdır. Amaç Omalizumab kullanmış ve herhangi bir nedenle tedaviyi bırakmış olan astım hastalarının bir kısmında takipte astım semptomları nüks etmektedir. Bu hastalarda omalizumab tedavisine tekrar başlanması gerekebilmektedir. Çalışmamızda, omalizumab tedavisi aldıktan sonra herhangi bir nedenle bırakan hastalarda tekrar başlanan tedavinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya en az iki yıl omalizumab tedavisi almış, tedavinin başarılı olduğu gösterilmiş ve yeniden tedavide en az bir yıl omalizumab almış hastalar dahil edildi. Sosyodemografik verileri kaydedildi. Hastaların hem ilk tedavi öncesi ve sonrası, hem de yeniden tedavi öncesi ve sonrası astım ilaçları, solunum fonksiyon testleri, astım kontrol testi skorları ve bir yıldaki; astım atak, sistemik kortikosteroid kullanmayı gerektiren astım atak, sistemik kortikosteroid tedavi, plansız doktor ziyareti, acil servis başvurusu ve hastane yatış sayıları kaydedildi. İlk ve yeniden tedavi öncesi immunglobülin E (IgE) değerleri ve her iki tedavideki yan etkiler kaydedildi. Bulgular Çalışmamıza, ağır persistan astım tanısıyla toplam 36 hasta dahil edildi. Hastaların 27'si kadın, dokuzu erkek olmak üzere ortalama yaşları 53,39,7 idi. En sık tedavi sonlandırma nedeni hasta isteğiydi. 26 hastada tedavi bu nedenle sonlandırıldı. Yeniden tedaviye başlama süresi ortalama 16,510,1 aydı. Yeniden tedavi sonrası hastaların astım kontrol testi puanı ve bir yıldaki; astım atak, sistemik kortikosteroid kullanmayı gerektiren astım atak, sistemik kortikosteroid tedavi, plansız doktor ziyareti, acil servis başvurusu ve hastane yatış sayısında istatistiksel açıdan anlamlı düşüş izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction Severe asthma creates a heavy burden for the economy of countries due to the costs associated with treatment and loss of labor for the patient and physician due to the difficulties in treatment. Omalizumab treatment in severe asthmatic patients is increasing recently. Although the efficacy of omalizumab treatment in patients with severe asthmatic patients has been demonstrated in many studies, the number of studies that are discontinued and then retreatment are low. Aim A proportion of asthma patients who used omalizumab and discontinued treatment for any reason have a recurrence of asthma symptoms at follow-up. In these patients, it may be necessary to restart omalizumab treatment. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of omalizumab retreatment in patients who quit for any reason after receiving omalizumab treatment. Patients and Methods Patients who received omalizumab treatment for at least two years, the treatment was shown to be successful, and the patients who received omalizumab for at least one year in the second treatment were included in the study.Sociodemographic data were recorded. Asthma medications, pulmonary function tests, asthma control test scores of the patients both before and after the first treatment and before and after the second treatment; asthma attacks, asthma attacks requiring systemic corticosteroid use, systemic corticosteroid treatment, unplanned doctor visits, emergency room admissions and hospitalizations in a year were recorded. Immunoglobulin E (IgE) values before the first and second treatment and the side effects of both treatments were recorded. Results A total of 36 patients with a diagnosis of severe persistent asthma were included in our study. The mean age of the patients was 53.39.7, of which 27 were female and nine were male. The most common reason for discontinuing treatment was patient request. Treatment was terminated for this reason in 26 patients. The time to start treatment again was 16.510.1 months. After retreatment, patients' asthma control test score and the number of asthma attacks, asthma attacks requiring systemic corticosteroid use, systemic corticosteroid treatment, unplanned doctor visits, emergency room admissions and hospitalizations in a year were evaluated. A statistically significant decrease was observed in.