Robotik süreç otomasyonu: Bir uygulama örneği
Robotic process automation: An application example
  1. Tez No: 757959
  2. Yazar: HÜLYA ÇİVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KURTGÖZ, DOÇ. DR. SAFİYE SENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yeni nesil teknolojiler arasında adından sıkça söz ettiren Robotic Process Automation (RPA) teknolojisi, bir kesim için, işlerini elinden alacağı düşünülen makineler olsa da RPA'nın avantajından yararlanmayı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. RPA'yi kabul eden tabiri caizse bağrına basan işletmeler neyi farklı görmüşler diye düşünüldüğünde şu cevaplar alınmaktadır. Çalışanın yıllar içerisinde körelmeye başlamasına sebep olan sıkıcı ve rutin işlerin aslında bir sanal asistana da yaptırılacağı fikri ilk zamanlar başarılı bulunmasa da örnek uygulamalarla kendini kabul ettirmiştir. Şuan ise robotlara iş verildikten sonra bir de verimlilikleri hesaplanmakta, performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu çalışmada oldukça dinamik bir yapıya sahip olan lojistik sektörüne hizmet veren bir işletmenin süreçleri ele alınmıştır. Detaylı incelemeler sonunda RPA'ya uygun olduğu saptanan üç süreç pilot uygulama olarak seçilmiştir. Bu çalışmada birbirini etkileyen üç süreç sırasıyla ürün teslimatı oluşturma, teslimatları araçlara atama ve araçların kilometre hesaplarının otomasyonu sağlanarak periyodik bakımlarının düzenli takip edilmesidir. Belirlenen süreçler ilk önce analiz edilmiş ve dökümantasyonları hazırlanmıştır. Daha sonra kurallar netleştirilip ilgili süreçler UiPath Studio'da geliştirilmiştir. Süreç 1 için mauel olarak işin yapılış süresi ortalama 1 saat iken robot ile 10 dakikada, Süreç 2 için manuel iş süresi ortalama 90 dakika iken, robot ile bu süre 18 dakika, süreç 3 için manuel işlem süresi 85 dakika iken robot ile 15 dakikaya düşmüştür. Toplamda 3 süreç için ortalama %82 oranında verimlilik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the Robotic Process Automation (RPA) technology, which is frequently mentioned among the new generation technologies, is the machines that are thought to take away their of jobs, the number of people who prefer to take advantage of RPA is increasing day by day. What did the businesses that embraced RPA, so to speak, see differently? Although the idea that the boring and routine work that caused the employee to start to atrophy over the years would actually be done by a virtual assistant, it was not successful at first, but it has made itself accepted with exemplary applications. Now, after the robots are given a job, their efficiency is calculated and performance evaluation is made. In this study, the processes of an enterprise serving the logistics sector, which has a rather dynamic structure, are discussed. Three processes, which were found to be suitable for RPA after detailed examinations, were selected as pilot study. In this study, the three processes that affect each other are respectively creating product deliveries, assigning deliveries to vehicles, and automoting the mileage calculations of vehicles and regular follow-up of their periodic maintenance. The identified processes were first analyzed and their documentation was prepared. Later, the rules were set down and developments were made in UiPath studio. While the manual work time for Process 1 was 1 hour on average, it was 10 minutes with the robot, while the manual work time for Process 2 was 90 minutes on average, this time was 18 minutes with the robot and 85 minutes for the manual process for Process 3, while it was 15 minutes with the robot. In total, an average efficiency of 82% rate was calculated for 3 processes.