Genç futbolcuların atletik performans seviyelerinin yaşa göre incelenmesi: Kahramanmaraş il örneği
Examination of the athletic performance levels of young football players by age: The example of Kahramanmaraş
- Tez No: 757960
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma; Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren futbol takımlarının altyapılarında oynayan 15-19 yaş grubu futbolcularda bazı seçilmiş biyomotor özelliklerin seviyesini belirlemeyi, yaş grupları arasındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçlanmıştır. Araştırmaya 302 erkek genç futbolcu katılmıştır (15 yaş grubu için 64, 16 yaş 65, 17 yaş 70, 18 yaş 64, 19 yaş 39 futbolcu). Çalışmada tüm yaş grupları bir tam yaş (1 Ocak – 31 Aralık) olarak değerlendirilmiştir. Antropometrik değişkenlerin ölçümü (boy-vücut ağırlığı), fonksiyonel hareket analizi, durarak uzun atlama, sürat (10-20-30 metre), 3 köşe koşusu, el pençe kuvveti, şınav, mekik, çeviklik (toplu-topsuz), 20 metre mekik koşusu, esneklik, sağlık topu (1 kg) fırlatma, dikey sıçrama ve tekrarlı sprint testleri haftada 1 gün, toplamda 3 gün olmak üzere, 3 haftada tamamlanmıştır. Antropometrik veriler, sürat, anaerobik güç, kuvvet, aerobik ve anaerobik dayanıklılık performansının yaşla birlikte artmış olduğu (p0,05). Kuvvet parametlerinden mekik performansı ile yaş arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmektedir (p>0,05). Tekrarlı sprint üzerinden değerlendirilen anaerobik dayanıklılık performansında; en iyi zaman, en kötü zaman ve ortalama zaman değişkeni değerlerine göre 15 yaş grubu ile diğer yaş grupları (16-17-18-19) arasında bir farklılık olduğu görülmektedir (p0,05). Esneklik ve çeviklik (toplu-topsuz) performansları değerlendirildiğinde; 15 yaş grubu ile diğer yaş grupları (16-17-18-19) arasında bir farklılık olduğu görülmektedir (p0,05). Yapılan çalışmada; yaş grupları (15-16-17-18-19) arasında oluşan atletik performans farkının; biyolojik gelişim, antrenman ve deneyimden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the level of some selected biomotor characteristics and to reveal the differences between age groups in the football players between the ages of 15-19 years old who play in the infrastructure of football teams which are operating in Kahramanmaraş. In this study, 302 male young football players participated (64 of them are 15 years old group, 65 of them for 16 years old, 70 of them are 17 years old, 64 of them are 18 years old, 39 of them 19 years old football players). In the study, players' age were evaluated as whole number and didn't rounded up (1 January – 31 December). Measurements of anthropometric variables (height-weight), functional movement screen, standing long jump, sprint (10-20-30 meters), 3-corners run, hand grip strength, push-ups, sit-ups, agility (with or without a ball), 20 m shuttle run , flexibility, throwing medicine ball (1 kg), vertical jump and repeated sprint test were completed in three days, but meet once a week so the measurements have been completed in three weeks. Anthropometric data, speed, anaerobic power, strength, aerobic and anaerobic endurance performances increase with age groups (p0.05) or small difference has been observed. It has been observed that there is no significant relationship between sit-up performance from strength parameters and age groups (p>0.05). In anaerobic endurance performance is evaluated over repeated sprint test; it is seen that there is a difference between the 15 years old group vs the other age groups (16-17-18-19) based on the best time, worst time, and average time variables (p0.05). When the flexibility and agility (with or without the ball) performances are evaluated; It is observed that there is a difference between the 15 years old group vs the other age groups (16-17-18-19) (p0.05). In this study, the difference in athletic performance between age groups (15-16-17-18-19); It is thought to result from biological development, training and experience.