A new framework to design and generate virtual laboratories for civil engineering
İnşaat mühendisliği için sanal laboratuvar tasarımı ve üretimi için yeni bir çerçeve
  1. Tez No: 757975
  2. Yazar: FURKAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SÜRER, DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mühendislik eğitim sisteminde, teorik kısımların laboratuvar ortamında uygulanması yıllar boyunca önemli bir rol oynamaktadır. Mühendislik bölümlerinin çoğu için bir laboratuvar kurmak, birçok üniversitenin bütçesi tarafından karşılanması zor olabilecek bir maliyete sahiptir. Bir laboratuvar inşa edilmiş olsa bile, küresel salgın öğrencilerin laboratuvarları eskisi gibi kullanmasına izin vermemektedir. Bu durumda, sanal laboratuvarlar bir çözüm olarak sunulabilmektedir. Bu çalışmada, modülerliği nedeniyle geliştiricilerin ve tasarımcıların herhangi bir ek kodlama yapmadan, sanal laboratuvar deneyleri oluşturmalarına olanak tanıyan bir çerçeve geliştirilmiştir. Bu modüler yapı, yeni modüller veya modül oluşturmayan kod blokları eklemeye ve çıkarmaya açık olduğu için, çerçevenin gücü olarak durmaktadır. Bu çerçevenin ana odak noktası, İnşaat Mühendisliğinin Zemin Mekaniği dersinin laboratuvarlarını sanal olarak oluşturmaktır, ancak modülerlik sayesinde çerçeve, farklı mühendislik dersleri ve bölümleri için sanal laboratuvarlar oluşturabilmektedir. Bu çerçevede, inşaat mühendisliği zemin mekaniği dersi için sanal bir laboratuvar geliştirilip ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For years, practicing the theoretical parts in a laboratory has played a substantial role in the engineering education system. Building a laboratory for most engineering departments has a cost that many universities might find difficult to cover. Unfortunately, even with a laboratory built, the global pandemic does not allow students to use laboratories like they used to. In such a context, creating virtual laboratories can become a solution. This study developed a framework that allows developers and designers to create virtual laboratory experiments without any additional programming due to its modularity. This modularity stands as a strength since it is open for adding and subtracting new modules or hardcoded function blocks. The main focus of this framework was to virtually create the laboratories for the Soil Mechanics course of the Department of Civil Engineering. However, thanks to its modularity, the framework can create virtual laboratories for different classes and departments of engineering. Within the framework, a virtual laboratory for the soil mechanics course of civil engineering was developed, and the system passed through a two-phase design period, based on the usability tests from the users.